Сьогодні, 26 квітня, в Україні відзначають 30 річницю з моменту Чорнобильської катастрофи. У місті відбувся мітинг-реквієм за всіх, хто віддав свої життя та здоров'я під час ліквідації аварії на ЧАЕС. Редакція сайту Vinbazar.com у роковини трагедії вирішила дізнатися, чи є на сьогодні радіація у Вінниці та, який радіаційний фон по місту.
Ми звернулися до головного управління державної служби надзвичайних ситуацій України у Вінницькій області, аби вони допомогли нам отримати дані. Заміряти рівень радіації у Вінниці з нами вирушив Олег Семенов - фахівець відділу організації заходів цивільного захисту ГУ ДСНС Вінниччини, що спеціалізується на питані радіаційно-хімічного захисту. Для замірів використовували штатний дозиметр-радиометр МКС-05 "Терра", який стоїть "на озброєнні" вінницьких рятувальники. Для достовірності експерименту ми взяли ще один прилад іншої марки у Вінницькому національно-технічному університеті.
Пан Олег розповів, що сьогодні прийнято вимірювати радіацію не в мікрорентгенах на годину, як це було за радянських часів, а за допомогою міжнародної одиниці виміру мікрозівертів. Допустимою нормою вважається 0,50 мікрозівертів на годину. Забігаючи на перед, скажу, що "фонило" лише раз.
Першу "пробу" зробили у мікрорайоні Вишенька біля торгового центру "Грош". Прилад показав 0,12 - все в межах норми.
Другу спробу робимо вже біля "Книжки". На гранітних східцях прилади показали дещо більшу радіацію. Дозиметр рятувальників видав дані 0,26, контрольний 0,23.
Семенов пояснив, що дані спотворила гранітна плита, з якої зроблені сходи. Рятувальник розповідає, що цей матеріал сам по собі має більшу радіоактивність. Переконує, на землі покази будуть інші. Підходимо до клумби, міряємо. І справді, обидва прилади показують 0,13.
- В нас в області, взагалі, рівень дещо вищий ніж в середньому по Україні. Все через те, що регіон розміщується на гранітному плато "Подільска височина". Це ще в школі вчать, - говорить пан Олег.
Далі рухаємося в центр. Заміряємо біля Вежі. Показник коливається від 0,13 до 0,15 мікрозівертів на годину. Це втричі нижче норми.
Поки ми дістаємося набережної Roshen, аби дізнатися рівень радіації, який існує на фонтані, пан Олег пояснює, що радіаційний фон є у самої Землі, і це цілком нормально.
- Навіть існує гіпотеза, що завдяки мутації під дією цієї радіації з'явилася і людина, - посміхається рятувальник.
На набережній дозиметри показують 0,13-0,14 мкЗв, а ось цифри на гранітних стовпчиках огорожі знову "підстрибнули" - 0,21 та 0,23.
Від фонтану вирушаємо до залізничного вокзалу. Коли кладемо прилади на бордюр, вони починають "пищати". Дозиметр рятувальників показує перевищення норми - 0,58, прилад із Політеху взагалі - 0,80. Перехожі скоса тривожно озираються на постійний сигнал. За спиною чути, як хтось промовляє: "Зараз вибухне" та швидко нас минає.
Пан Олег заспокоює:
- Знову граніт.
Переставляємо "апаратуру" на асфальтну доріжку за метр від першого місця замірів. Результати нижчі в п'ять разів: 0,15 та 0,11 відповідно. Видихаю з полегшенням.
Пропоную поїхати та перевірити радіацію, ще на колишньому Хімзаводі. Семенов погоджується. Каже, що можливо там і справді вищий рівень через фосфор, який залишився після виробництва. Запевняє, раніше там заміри не проводив, тому їдемо.
Вирішуємо перевіряти безпосередньо біля "білого терикону", що залишився від виробництва. Прилади показують, що рівень тут не більший, ніж у центрі міста - 0,13 мкЗв на годину. Після цього цілковито впевнюємося, що радіації у Вінниці немає.
За загальним радіаційним фоном у регіоні слідкує Вінницький обласний центр з гідрометеорології. Там редакцію також запевнили, що жодна з їх 7 станцій не фіксує перевищення допустимих норм.
З 2 по 23 червня на перехресті вулиць Зодчих – Пирогова – Василенка триватиме капітальний ремонт. Трамваї, які курсували до "Електромережі", тимчасово припинять рух. Щоб задовільнити потреби пасажирів внесли зміни у роботу тролейбусів.
Про це повідомляють на сайті "Вінницький трамвай", що є неофіційним вісник Вінницької транспортної компанії. ...
Після виконання завдань на Бахмутському напрямку повернулися бійці 173 батальйону тероборони Вінниччини. Відбулося урочисте вшанування Бойового прапора.
Про це повідомляють у 120 бригаді територіальної оборони ЗСУ.
"Цей батальйон відбувся як військова частина, як бойовий підрозділ. Він зайняв своє гідне місце в лавах Збройних сил України, виконуючи завдання на най...
9 червня помер кандидата філологічних наук, доцент, та колишній професор Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського Анатолій Мусійович Подолинний.
Про це повідомили в навчальному закладі.
Подолинний Анатолій Мусійович (1 травня 1940, с. Шипинки, Барський район, Вінницька область – 9 червня 2023) – науковець, есеїст, поет, ...
У Вінницькій обласній клінічній лікарні імені академіка О. І. Ющенка провели операцію з вилучення органів для трансплантації. Донором стала померла 40-річна жінка. Тепер її органи зможуть врятувати чотири життя.
Про це повідомили у Вінницькій обласній раді.
“Шанс на життя для чотирьох людей. Завдяки 40-річній жінці з Вінниччини його отримали пацієнти Національного інституту хірургії та тра...
4 червня у Вінниці вшанували пам’ять дітей, які загинули внаслідок російської агресії. Всеукраїнська акція “Голоси дітей” пройшла на місці ракетного удару поблизу зруйнованого Будинку офіцерів.
Про це повідомляють у Вінницькій обласній військовій адміністрації.
“Росія не просто краде дитинство українців, вона забирає життя наших дітей! На площі перед зруйнованим Будинком ...
15-річному Максиму з Врадіївки, що на Миколаївщині, пересадили донорське серце жінки з Вінниччини. Проблеми із здоров'ям у юнака почалися після перенесення коронавірусу.
Про це повідомляють у Міністерство охорони здоров'я України.
У лютому Максим переніс ковід, і в нього почалися проблеми з серцем. Медики діагностували дилатаційну кардіоміопатію. Хвороба – невиліковна. Є...