Користуватися авіарейсами... це розкіш чи потреба житятя? Сьогодні однозначну відповідь на це запитання дати важко, адже нині вартість квитків на повітряний транспорт для багатьох українців є чимось недосяжним. Але разом з тим наявність аеропорту з регулярними перельотами в різні куточки України, а тим паче за кордон, додає будь-якому місту додаткового престижу та стимулює розвиток бізнесу. У Вінниці після більш ніж десятирічної паузи ситуація нарешті зрушила з місця — відбулось відкриття авіарейсу “Вінниця-Москва”. Але для початку зробимо короткий екскурс в історію, коли два десятки років тому літаки з обласного центру відправлялися частіше. Говорить начальник управління транспорту облдержадміністрації Анатолій Вакар.
- До розпаду СССР з Вінницького аеропорту здійснювалося 52 – 56 відправлень в різні дні, тому що деякі авіарейси виконувалися по певних днях. Було авіасполучення й до Риги, й до Москви. Звичайно, до того рівня дуже важко дійти. Чому? Це цілий комплекс питань. Давайте будемо просто дивитися, якщо раніше квиток до Москви коштував 20 рублів радянських і зарплата рядового інженера, в свій час я прийшов інженером після закінчення вузу, було в мене 120 рублів, тому я міг шість авіаквитків купити на Москву. Якщо сьогодні вартість квитка до Москви 1100 – 1300 гривень і рядовий співробітник управління транспорту в мене, головний спеціаліст теж отримує тисячу триста гривень, тому він може за свою заробітну плату купити тільки квиток в один кінець. Ось вся відповідь на це.
Послухаємо тих вінничан, які мали змогу скористатися ще тогочасними авіарейсами.
- Я користувалася в основному кримськими, дуже було зручно. В нас особливого вибору не було, щоб з чимось зрівнювати, а так в принципі був нормальний абсолютно рівень. Були проблеми, як завжди, на літній період проблеми з квитками були. Літак був звичайний. Але користувалися однозначно, було дуже зручно.
Відповідь на запитання, чому ж цивільна авіація ще донедавна на Вінниччині деградувала, довго шукати не потрібно. Причини ховаються за соціально-економічним станом держави в цілому.
- Це не тільки стосується Вінницького нашого аеропорту, - говорить начальник управління транспорту облдержадміністрації Анатолій Вакар. - Ви бачите, що і наш самий великий аеропорт Бориспіль завантажений тільки на двадцять – двадцять п’ять відсотків. Якщо такі аеропорти як Франкфурт-на-Майні, «Хитроу» - Лондонський аеропорт… він обробляє порядка сімдесяти-вісімдесяти мільйонів пасажирів на рік, то тільки завдяки проведенню «Євро-2012» у минулому році Бориспільський аеропорт вийшов на сім мільйонів. Тобто його завантаженість від великих аеропортів – десять відсотків. А наші аеропорти, які були досить потужно реконструйовані до проведення «Євро-2012» в минулому році ледь-ледь деякі дотягнули до одного мільйона пасажирів. Тому це проблема не Вінницького аеропорту, це взагалі проблема авіації в цілому в Україні. Я думаю, що все-таки добробут українських людей буде зростати і ми відновимо той потенціал, але потрібен час. Для цього потрібно відновити відповідно промисловий потенціал, сільськогосподарський вже сьогодні, на щастя, відновився. Я думаю, коли буде відновлено ці всі показники, відповідно наш рівень заробітної плати буде дозволятикористуватися авіатранспорту в повсякденному житті, а не просто раз в рік, як ми користуємося, а дехто… є така категорія населення, яка за все життя, можливо й ні разу не скористалася послугами авіаційного транспорту.
Ось що думають вінничан стосовно того, чи можна відновити колишній потенціал авіарейсів з нашого аеропорту.
- Вінниччина в нас досить-таки ділова область, яка зв’язки має зі всіма напрямками. Я так вважаю, що вони однозначно будуть користуватися попитом, особливо бізнесові рейси, молодіжні рейси в літній період. Можливо, не так часто, не кожен день, а раз на тиждень. Москва, наприклад, Крим... я так думаю, що весна, літо, осінь — однозначно будуть користуватися попитом.
Тепер повернемось до теми нещодавно відкритого авіарейсу “Вінниця-Москва”. Про нього активні розмови влада вела ще в минулому році, проте реальним поштовхом стала домовленість між керівництвом області із компанією “Мотор-Cіч”. Продовжує — Анатолій Вакар.
- Підготовча робота здійснювалась досить тривалий період. Ми зверталися до багатьох авіакомпаній, скрізь ми отримували відмову, ніхто не захотів ризикувати. Завдяки тому, що у нас, в місті, ви знаєте, що наш авіаційний завод «ВІАЗ» зараз увійшов до складу «Мотор-січі», місто надало певні їм преференції в сплаті земельного податку. Тому було звернення до самого акціонерного товариства «Мотор-січ», яке очолює Богуслаєв, в них є підвідомча авіаційна компанія, тому було отримано згоду про відкриття цього авіарейсу. Спочатку воно виконується за схемою «дубль-ве», тобто літак летить із Запоріжжя до Москви, потім з Москви до Вінниці, з Вінниці до Москви, і з Москви повертається на Запоріжжя. Оскільки ми сьогодні поки ще не знаємо попиту, вони виконують рейс до Москви тричі на тиждень, авіакомпанія «Мотор-січ», ми поки що погодились на дводенне виконання в тиждень, тобто в понеділок і п’ятницю. Побачимо, наскільки буде успішним цей проект. Авіакомпанія готова виконувати рейси й по середах.
Нагадаю, перший виліт відбувся 10 травня, з Вінниці літак підійнявся в повітря без вільних місць, назад також розкупили майже всі квитки.
Протокол про наміри відкриття авіарейсу, нагадаю, було підписано між обласною державною адміністрацією, обласною радою, міською радою та компанією «Мотор-січ» 2 січня. А уже в квітні договір про виконання авіасполучення. Говорить начальник управління транспорту Анатолій Макар.
- Чи рентабельний цей рейс – покаже час. Ми гарантуємо завантаження цих авіарейсів. Якщо воно не відбудеться – ми будемо здійснювати певні компенсації авіакомпанії «Мотор-січ». Тому ми сьогодні ведемо досить потужну рекламну кампанію. Я думаю десь після місяця роботи ми зможемо про щось говорити, чи це рентабельний, и не рентабельний, все буде залежати від завантаження. Якщо буде завантаження сорок пасажирів і більше – це буде рентабельно.
Вінничани, які авіарейсом ще не скористалися, загалом схвалюють відновлення напрямку, приваблює короткий час польоту – всього дві години двадцять хвилин, проте ціна їх все ж насторожує.
- Рейс потрібний, - розповідає вінничанин. - Обов'язково, тому що цей зараз самий альтернативний вид, якщо дійсно виникає потреба. Ти паче в нас багато людей, які працюють зараз в Москві, знайомих зараз багато в Москві. Для них, скажімо так, краще переплатити, але вчасно потрапити чи туди, чи звідти.
Таку з першого погляду високу вартість, обґрунтовує Анатолій Вакар дорогим авіаційним паливом, ціна якого за період Незалежності України зросла з семи копійок до п’ятнадцяти гривень за літер.
- Витрати майже не залежать від кількості пасажирів, чи це їх летить двадцять, чи їх летить сорок вісім, повний борт. Затрати, може, будуть складати на один-два відсотки менше, може легший літак, менше пального, а в основному це константа. Якщо сьогодні десь в місяць з нашої області до Москви купується п’ять-шість тисяч квитків на залізничний транспорт і вартість сьогодні купейного квитка вже досягає 900 гривень, а «СВ» сьогодні коштує 1600 одне місце, тому я думаю, що ця ціна – якраз середня… прийнятна для нашого населення. Літак АН-148 – це новий вже літак, український наш літак київського заводу «Авіант». Якщо буде пасажиропотік, то вони готові поставити навіть і літак вищого класу і більш пасажиромісткий.
А тепер коротко про технічні характеристики літака АН-148.
- Літак Ан-148 призначений для пасажирських перевезень на регіональних і коротко-магістральних авіалініях до 3100 км завдовжки з можливістю базування на злітно-посадочних смугах зі штучним покриттям і підготовлених ґрунтових смугах, які розташовані до 1500 метрів над рівнем моря, за будь-яких кліматичних умов. Крейсерська швидкість польоту літака становить 780–850 км/год, а крейсерська висота польоту — до 12 200 м. Довжина пасажирського салону і розташування пасажирів в ряду по схемі 2+3 дозволяють експлуатанту комбінувати різні однокласні і змішані компоновки в діапазоні 68-85 пасажирів з салонами економ, бізнес і першого класу. Літак Ан-148 оснащується двома двоконтурними турбоструменевими двигунами Д-436-148 розробки ЗМКБ «Прогрес», виробництва ВАТ «Мотор Січ». Годинна витрата палива — 1458 кг на годину при максимальному комерційному завантаженні.
На відкритті ж одного напрямку в області зупинятися не збираються, планують відкрити ще декілька. Підприємство „Мотор-січ” готове надати для цього техніку, питання лише за попитом, тобто чи не будуть нові авіалінії збитковими.
- Ви знаєте, десь рік назад, чи півтора досить потужно вели кампанію по відкриттю авіарейсу на Польщу, - говорить Анатолій Вакар. - Все для цього було готове, домовленості з польською авіакомпанією «Авіалот», але той продаж квитків… не було все-таки попиту. На сьогодні є перемовини з авіакомпанією «Мотор-Січ», компанія готова виконувати ці авіарейси в будь-яку точку, якщо ми запропонуємо відповідний пасажиропотік. Зараз проводяться маркетингові дослідження, ми думаємо все-таки повернутися до Польщі і до Сімферополя. Сімферополь – в літній період, звичайно, взимку там не буде пасажирів, але хоча б з травня по жовтень місяць включно, ми надіємося...
Цього літа вінничани зможуть також полетіти з місцевого аеропорту до Чорногорії в рамках програми десятиденного відпочинку. І це – не єдиний напрямок сезонних перевезень.
- Також при виконанні хасидської програми, ми надіємось, що цього року вона буде збільшена. В минулому році в нас було дві з половиною тисячі паломників, в цьому році є надії, що їх буде до трьох тисяч… надано квоту. Наші люди теж будуть мати можливість цими літаками, які летять за паломниками, і потім відвозять паломників, злітати до держави Ізраїль. В минулому році близько півтори тисячі мешканців нашої області й прилеглих областей користувалися цією нагодою, досить помірна була… за двісті доларів можна було туди й назад злітати. Раніше виконували рейси вони пустими, нам не дозволяли, але інспектування службою безпеки аеропорту «Бенгуріон», це головний аеропорт держави Ізраїль, Тель-Авіва, нашого аеропорту, служби безпеки нашої, нашого аеропорту… вони впевнились в тому, що вони придатні виконувати всі необхідні процедури і дали добро… Ізраїль – країна, яка знаходиться постійно встані війни, тому заходи безпеки там найжорсткіші. Плануємо підключити і Хмельницьку область, стан їхнього аеропорту далекий до нашого, тому в найближчий час їм сподіватися на відновлення не прийдеться. А все-таки їм до Львова двісті сорок кілометрів, до Києва – більше трьохсот кілометрів, а до Вінниці – все-таки сто двадцять кілометрів.
Додам, що про свіжо відкритий авіарейс говоритимуть на сесії обласної ради. Зі сторони управління транспорту виноситимуться питання про те, щоб в разі виникнення збитків від цих авіарейсів аеропорту допомогли в їх покритті.
- Повинне бути в нас спокійне ставлення і депутатського корпусу, щоб зрозуміти, що навіть такі потужні аеропорти, навіть той аеропорт «Бориспіль» сьогодні нерентабельний, - Анатолій Вакар. - Аеропорт – досить непроста інженерна споруда, яка потребує досить вагомих капіталовкладень, утримання його в належному стані. Ви знаєте, що заходи безпеки – єдині, що для аеропорту «Бориспіль», що для аеропорту «Вінниця». Раз він виконує міжнародні рейси, то вимоги абсолютно нові. Одне діло, коли виконується п’ятсот рейсів за добу, друге діло, коли виконуються два рейси за неділю. Тому на першому етапі повинна бути матеріальна підтримка аеропорту, до цього повинні спокійно всі ставитись. Безумовно, вона повинна першочергово на ті заходи безпеки направлятись.
КОР.: Голова ж обласної ради Сергій Татусяк цілком підтримує розвиток сполучення, адже окрім комфорту він в перспективі полегшить і дипломатичне життя Вінниччини, зокрема обмін делегаціями з країнами Європи.
- Ми будемо розглядати питання, якраз щодо покращення роботи аеропорту і в цілому інфраструктури, - говорить голова обласної ради Сергій Татусяк. - Нам потрібно обов'язково приділити увагу в питаннях фінансування в приведення в порядок аеропорт, а всі структури комерційні,туристичні мусять знати, що є такі можливості сьогодні більш ефективно і оперативніше летіти до Європи.
Звісно, коли вартість квитка дорівнює мінімальній заробітній платі, не кожен собі дозволити авіапереліт, проте, як кажуть, головне розпочати справу. Адже зрозуміло, що при збільшенню попиту вартість квитка буде зменшуватись. Тож залишається надіятись, що перельоти для вінничан стануть звичним засобом для швидкого пересування.