Історик з Вінниці Леонід Марущак після повномасштабного вторгнення РФ почав рятувати експонати музеїв на сході України. Чоловіку вдалося вивезти понад два мільйони українських творів мистецтва — картини, скульптури, архівні документи, фото і різні експонати, щоб зберегти в безпечних сховищах. Евакуацію проводили попри ворожі обстріли та наступ ворога, а мікроавтобус знищили ворожі дрони.
Про активіста розповіло видання "Бабель".
Леонід здобував вищу освіту в Інституті історії етнології права Вінницького державного педагогічного університету. У 2008 році Леонід переїхав у Київ. В 2015 році ініціював створення регулярної культурно-мистецької резиденції «НадБогом» на базі Вінницького широкоформатного кінотеатру. З 2016 року займався проєктом «Музей відкрито на ремонт», щоб покращити роботу музеїв на сході України.
В перші дні великої війни Леонід дізнався, що внучка художниці Алли Горської виїхала за кордон, а роботи авангардистки залишилися у різних музеях та галереях столиці. Чоловіку вдалося зібрати їх та передати у безпечне місце. З цього почалася місія порятунку музейних творів. Завдяки попередньому досвіду та контактам з музениками східних регіонів, почав здійснювати власні рятівні експедиції. Заклади, не проводили організовану евакуацію, тому що мусили отримати дозвіл від обласних адміністрацій та Міністерства культури, надати каталоги та інше. Бюрократія ставила під питання збереження експонатів. Леонід домовився з заступницею глави Мінкультури Катериною Чуєвою — міністр Олександр Ткаченко сам даватиме наказ на евакуацію, а списки музей надішле пізніше.
Зі слов'янська Леонід Марущак вивіз колекцію керамістки Максимченко. Через обстріли та постійну загрозу до закладів часто доводиться повертатися неодноразово, наприклад, у Бахмутський краєзнавчий музей він приїздив 27 разів. Активісту вдалося вивзети всю колекцію, а масивну кам’яну статую лева XIII—XIV століття рятували разом з військовими поки поруч точився бій з російською диверсійною групою.
Більшість робіт Леонід вивіз мікроавтобусом, який у квітні 2022 року йому подарувала українська письменниця Катя Петровська. Бус історик втратив у жовтні 2023 року, коли вивозив колекцію музею у Бериславі на Херсонщині. Автівку атакували ворожі дрони. Тоді врятувати всі експонати не вдалося, тому що була загроза авіаудару. Пошкоджений бус вдалося звести та проїхати ще майже сто кілометрів до Миколаєва. За кілька тижнів вони з командою повернулись до музею на орендованому авто і вивезли всю колекцію.
Росіяни після окупації міст викрадають більшість цінних експонатів з музеїв. Так сталося у Херсоні. Роботи українських, німецьких та італійських художників забрали з художнього музею у Крим, а колекцію золота, дорогоцінних металів і знахідок з розкопок на Херсонщині з краєзнавчого — у різні міста Росії.
Часто на заваді порятунку мистецьких творів стоять самі ж музейники, які побоюються втратити роботу.
Наприкінці серпня 2024 року Леонід поїхав у Покровськ і вивіз паркову скульптуру «Олень» сучасної скульпторки Жанни Кадирової. У вересні він повернеться в місто знову, щоб евакуювати ще кілька статуй.
Читайте новини у нашому Telegram-каналі: https://t.me/vinbazar_fast