У Вінниці оголосили про реставрацію архітектурної пам'ятки "особняк Длуголенського". Сторічному будинку, де протягом останніх 60 років розміщується міська дитяча художня школа, мають повернути первісний вигляд. Роботи розпочнуть у 2022 році.
Перед початком будівництва редакція сайту Vinbazar.com дізналася, в якому стані перебуває архітектурна пам’ятка сьогодні, на які зміни очікують та, чи живуть там примари.
Особняк за проєктом Архітектора Артинова цілком завершили у 1909 році. Його замовив адвокат Любомир Длуголенский, який представляв Нідерландське консульство у Вінниці. Сама установа також розміщувалася у садибі. Після захоплення міста більшовиками, у стінах маєтку з 1920 по 1924 роках знаходився штаб корпусу Червоного козацтва. А з 1966 року до приміщення переїхала дитяча художня школа.
“Зрозуміло, що коли зводили будинок, то ніхто не передбачав, що в ньому розміститься навчальний заклад. Але ця архітектура, а особняк побудований у чистому модерні, надихає на творчість. Навіть люди, які не пов’язані з мистецтвом, заходять до нас і відчувають поклик до художнього, до творчого. Можливо на це впливають античні скульптури, бюсти та інші предмети, які розміщені в залах та призначені для занять з малювання”, - розповідає редакції сайту Vinbazar.com директорка Вінницької дитячої художньої школи Наталя Стафійчук.
Наталя Стафійчук
Роботи з реставрації планують почати навесні. Вони триватимуть кілька років. Термоізоляція стін закладу не передбачена, навпаки перед підрядниками поставлять завдання позбавитися від “шуби”, яку нанесли за радянських часів та повернути будинку первісний вигляд, який споруда мала на початку 20 століття.
За словами керівниці школи, вікна та двері змінюватимуть не на металопластикові, а дерев’яні. Конструкції виготовлятимуть таким чином, щоб вони відповідали архівним фото та документам.
Також відновлять декоративні елементи, які дійшли до нашого часу, зокрема, ліпнину всередині кімнат. Проте говорити про стовідсоткове повернення оригінального вигляду внутрішнім приміщенням не доводиться. Світлини того, як виглядав маєток всередині до приходу більшовиків, не збереглися.
“Існує легенда, що Длуголенский був капітаном, тому будинок спроєктували у вигляді корабля. Підтверджень цьому немає, але певно власник все ж мав якийсь потяг до моря, тому що всередині існують декоративні елементи, які нагадують обшивку на суднах. Форма деяких вікон також схожа на корабельну. Проте можливо це лише своєрідна задумка архитектора, якого не обмежували якимись рамка конструктивізму”, - говорить пані Наталя.
Металеві заклепки, як на корабельній обшивці, прикрашають віконні рами зсередини
Головним нововведення стане зміна системи опалення з централізованої на електричну, що дозволить закладу стати автономним. Подвір’я перед спорудою також упорядкують по-новому: доріжки викладуть трьома різними видами бруківки, встановлять лавочки, зроблять освітлення, засіють новий газон, а ще обладнають майданчики, де юні художники зможуть займатися на свіжому повітрі. Перебудова торкнеться і огорожі. Їй повернуть форму хвилі, як за часів першого власника.
Позаду школи зроблять стоянку для транспорту, що перевозить людей на візках. Передбачений ще декоративний паркан. Огорожа відділятиме школу від прилеглих ділянок.
“Наша територія - це буквально метр від будівлі. Ось її і буде обнесено невисоким декоративним парканом. Буде ще клумба. Сподіваюся, що реконструкцію виконуватимуть поетапно, тому нам вдасться не переривати навчальний процес. Можливо доведеться зменшити контингент, але, думаю, навчання ми збережемо”, - каже Наталя Стафійчук.
На сьогодні в закладі займається близько пів тисячі учнів.
Візуалізація оновленого фасаду та креслення змін подвір'я
Вартість будівництва попередньо оцінили в 15 731 076 гривень. Проте остаточна сума ще не відома.
“На даний час кошторисна частина проектної документації “Реставрація пам'ятки архітектури місцевого значення “Особняк капітана Длуголенського” проходить процедуру коригування. Після коригування кошторис повторно проходитиме державну експертизу, в результаті чого буде отримано новий експертний звіт. Після отримання нового експертного звіту на порталі Prozorro відбудеться тендерна процедура та буде визначено підрядну організацію-переможця, яка виконуватиме реставраційні роботи”, - йдеться у відповіді виконавчого комітету міської ради на запит редакції сайту Vinbazar.com.
На запитання: “Чи живуть у старому будинку привиди?” - Наталя Стафійчук зауважує, що учні художньої школи час від часу розповідають, що бачили примар, але директорка називає подібне дитячими фантазіями та вигадками.
“Скажу так, у нас раніше були викладачі, які вирішили так пожартувати, вигадали історію, а діти підхопили. Тепер легенда про привидів переходить від класу до класу. Особисто я окрім мишенят тут нікого не чула”, - говорить співрозмовниця.
Такий вигляд будинок має позаду
У невеликому підвалі, який знаходиться під будинком-кораблем, ніколи не знаходили входів до катакомб, дискусії про які часто виникають, коли йдеться про забудову в центральній частині Вінниці. Експерти, що обстежували споруду перед складанням проєктно-кошторисної документації, також не виявили нічого подібного. За словами освітян, особняк Длуголенського не відрізняється чимось незвичайним від інших будинків того періоду, які збереглися у Вінниці.
Нагадаємо, у 2022 році вирішили також відновити окремі елементи собняка капітана Четкова, який знаходиться на вулиці Пушкіна.
Читайте також: “Пейзажна алея” по-вінницьки або, як жінка перетворила занедбаний двір у казковий сквер над Бугом (Фото)