Центральне розвідувальне управління США з 2014 року таємно допомагало протистояти РФ в Україні. Американці долучилися до розбудови оновленої розвідки, а також тренували новий елітний спецпідрозділ 2245, командиром якого був вінничанин Максим Шаповал.
Про це стало відомо з статті американського видання The New York Times, яку опублікували 25 лютого.
Після втечі Віктора Януковича у 2014 році чимало документів та даних Служби безпеки України були знищенні його поплічниками. Тогочасний голова СБУ Валентин Наливайченко звернувся з пропозицією співпраці до ЦРУ та британської служби МІ6. Американці погодилися, але висунули умову очистити спецслужбу від російських шпигунів.
У 2015 році керівник Головного управління розвідки України генерал Валерій Кондратюк зумів завоювати довіру ЦРУ, в якому до цього ставилися скептично стосовно української розвідки. ГУР передав США секретні документи про російський військово-морський флот, після чого американці долучилися до модернізації управління.
Українські спеціалісти проходили навчання, розбудовували мережу розвідувальних баз на кордоні з РФ, діставали цінну інформацію, яка цікавила закордонних партнерів. Фахівці ЦРУ допомагали тренувати новостворений елітний український підрозділ 2245, до якого входив і нинішній керівник ГУР Кирило Буданов. Україна стала повноцінним гравцем у "шпигунських війнах". Проте США були проти "бойових операцій" та підтримували лише дії для збору інформації. Така позиція не влаштовувала ГУР, де вирішили діяти рішуче.
В 2016 року відбулася невдала операція з закладання вибухівки на військовому аеродромі в Криму.
"16 жовтня 2016 року в окупованому Донецьку вибухнув ліфт, в якому їхав російський бойовик Арсен Павлов, відомий як Моторола. Згодом українські агенти встановили реактивний гранатомет у будівлі навпроти офісу командира сепаратистів Михайла Толстих, відомого як Гіві. Як тільки він увійшов до кабінету, українські спецслужбовці вистрілили і вбили його. У відповідь росіяни вбили керівника підрозділу 2245, полковника Максима Шаповала, підірвавши його автомобіль у Києві на розі вулиць Соломʼянської та Механізаторів", - йдеться у матеріалі.
За даними The New York Times, Шаповал їхав на зустріч з офіцерами Центральної розвідувальної служби у Києві, коли його автомобіль вибухнув. Представники ЦРУ також були присутні під час прощання з загиблим спецпризначенцем.
Авто, в якому їхав Шаповал, заклали вибухівку. 2017 рік.
Максим Шаповал народився у Вінниці. Його батько був військовим льотчиком. Після закінчення школи закінчив Військовий інститут Національного технічного університету України та розпочав службу у військових частинах розвідки. За час проходження служби брав участь у миротворчих операціях. Згодом очолив спеціальний резерв Головного управління розвідки Міністерства оборони України.
Загинув у 38-річному віці. Посмертно присвоєно військове звання генерал-майор, а також указом президента України Петра Порошенка визнано "Героєм України".
У Вінниці на честь спецпризначенця названо вулицю та провулки.
Максим Шаповал
Читайте новини у нашому Telegram-каналі: https://t.me/vinbazar_fast
Підписуйтесь на наші канали
Telegram
Viber