На рахунку спецпідрозділу Головного управління розвідки "Артан" десятки гучних спецоперацій. Бійці проводять рейди в глибині ворожої території, знищують російський високопоставлених офіцерів, а нещодавно підбили російську СУшку біля так званих "вишок Бойка" у Чорному морі. Командиром підрозділу є майор Віктор Торкотюк родом з Вінниччини.
Військовий розповів про себе та спецоперації в інтерв'ю "Українській правді".
Віктор Торкотюк народився в Азербайджані, де служив його батько-військовий, який родом із Вінницької області. Потім сім'я переїхала в Жмеринку. У 10 років хлопець почав займатися спортом. Згодом вступив до Суворівського училища в Кривому Розі, де професійно займався боксом. Пізніше перевівся в Одеський інститут сухопутних військ. І там захопився таїландським боксом Муей-Тай.
У 2019 році Віктор Торкотюк став бронзовим призером чемпіонату світу з таїландського боксу. Має звання майстра спорту міжнародного класу. Очолює Вінницьку обласну федерацію з цього виду спорту.
З 2016 року чоловік воював в АТО. Спершу брав участь у бойових діях як доброволець, а у 2018 підписав контракт із 130 окремим розвідувальним батальйоном.
Коли почалося повномасштабне вторгнення, Торкотюк командував невеликою групою. Працювали на Київщині. З часом людей ставало все більше. Влітку минулого року сформували "Артан". Назва походить від міфічної держави Артанії, де мешкали племена непереможних воїнів. За припущеннями істориків, утворення існувало на території сучасної України.
На рахунку спецпідрозділу ГУР десятки успішних операцій. Віктор Торкотюк пам'ятає всі, але чи не найбільше пишається виконаним завданням "на тій стороні", коли бійці спецпідрозділу зайшли вглиб ворожої території.
"Це була показова операція. Дуже багато моментів я не можу розказати. Але можу сказати, що там нами був знищений один із високопоставлених офіцерів. Бійці дуже добре зорієнтувалися, діяли чітко, показали те, чого я від них завжди хочу – працювали як єдиний механізм. Там було до 100 осіб з батальйону. Вони зробили те, чого не робив практично ніхто".
Подібну операцію на ворожій території за такої кількісті бійців проводили вперше. Її успіх шокував зарубіжних колег. У всьому світі схожі рейди виконують за підтримки авіації, дронів та інших сучасних засобів.
"Ми зараз виходимо в море, далеко, куди ще ніхто не виходив. Вони якби таке робили, то з підтримкою з крейсера… В нас цього всього немає взагалі. Ми робимо все тихо, самі в човни, по 10 чоловік. Над нами літають їхні СУшки, але ми виходимо і робимо свою роботу. Тому що командир знає: завдання має бути виконано. І цим ми й відрізняємося від багатьох – що ми їх виконуємо. Нестандартними методами, але робимо".
Серед останніх гучних "витівок" артанівців - підбиття російського літака біля острова Зміїний. 22 серпня в Чорному морі поблизу так званих "вишок Бойка", зав'язався бій між українськими бойовими катерами та російським військовим літаком. Українці випустили ракету та пошкодили російський борт, який поспішив до найближчого аеродрому. Спецпризначенці при цьому не зазнали втрат. Російська пропаганда ж переконує, що вогнем авіації знищили два військові катери з українським десантом.
"Це одна з наших крайніх операцій, яку ми проводили в акваторії Чорного моря та на території України в кордонах 1991 року. Деталі операції, ясна річ, розкривати не буду, але скажу так: слава Богу, ми нікого не втратили, і для нас це найцінніше. Жоден із плавзасобів не постраждав, усі поставлені завдання нами було виконано", – каже майор Віктор Торкотюк.
Проте під час цього завдання один з бійців на позивний "Конан" випав за борт. Підібрати його не змогли через щільний вогонь противника. Боєць 14 годин плив у відкритому морі поки до нього проривалася рятувальна місія. Ця подія вже стала легендою серед військових, зазнається Торкотюк.
В одному зі звернень про "Артан" говорив президент Володимир Зеленський. Це стало першим публічним згадуванням спецпідрозділу. Під час виступу глава держави особисто подякував командиру Віктору Торкотюку, що стало несподіванкою для військового. Чоловік перебував у відпустці після виконання складної операції в тилу ворога, коли зателефонував Кирило Буданов (голова ГУР - ред) та порадив глянути промову. Визнання на подібному рівні, стало приємним сюрпризом, зізнається розвідник.
У родині Торкотюків четверо дітей. Дві старші дочки та два сини 7 і 4 роки. Дружина, з якою військовий у шлюбі 18 років, не виїжджала з країни попри вторгнення. Командир зізнається, що іноді легше впоратися з батальйоном, ніж своїми хлопцями-енерджайзерами. Старший вже хоче стати офіцером.
Читайте новини у нашому Telegram-каналі: https://t.me/vinbazar_fast