Стадо зубрів в Національному природному парку “Залісся” понад місяць перебувало під російською окупацією у березні 2022 року. Як наслідок, в ній не залишилося жодного дорослого самця, що є вироком для існування популяції. Зоозахисники оголосили кампанію, щоб перевезти кількох зрілих биків з Вінниччини.
Про це повідомляє команда Всесвітнього фонду дикої природи в Україні.
У 2022 році Національний природний парк та навколишні села стала ареною бойових дій. Територія «Залісся» зазнала потужних артилерійських і мінометних обстрілів, лісовими дорогами пересувалися військові підрозділи й техніка. Через залишилася без самців лісових велетнів.
"Команда WWF-Україна запускає фандрейзингову кампанію, яка розповідає про кохання на відстані, дарує надію та дає можливість долучитись до відновлення тварин Червоної книги України. Мета залучити громадськість до порятунку найбільшої наземної тварини Європи: зібрати 400 000 гривень на відлов зубра і його транспортування. Один чи два самці зубра з Вінниччини можуть врятувати стадо в «Заліссі», але для цього тварині треба подолати близько 300 км", - йдеться у повідомленні.
Операцію з порятунку зубрів планують провести у чотири етапи. Перший із них – отримання спеціального дозволу від Міндовкілля на відлов та переміщення зубра. Цей етап є обов’язковим, оскільки зубр занесений до Червоної книги України. Зоозахисники вже отримали перші дозволи і планують завершити процес до травня.
Другий етап – підготовка до вилову. Науковці оберуть самця, метод і час відлову, а також залучать ветеринарів для контролю здоров'я тварин. На цьому етапі потрібно виготовити клітки для зубра, запасти корми для приманювання, підгодівлі тощо.
Третій етап – відлов зубра і його транспортування.
Четвертий етап – науковці випустять зубра і будуть далі моніторити ситуацію. Орієнтовні часові межі цього етапу – січень-березень 2025 року.
"Після перевезення тварини все тільки почнеться. На цьому етапі необхідні карантинне утримання зубра у вольєрі та підгодівля, обстеження тварини ветеринарами та іншими експертами, повторний забір аналізів, випуск із вольєра та подальший моніторинг успішності адаптації зубра у стаді за допомогою фотопасток і телеметричних нашийників", – кажуть у WWF-Україна.
Нагадаємо, згідно останнього переліку тварин на Вінниччині мешкає 125 особин зубра європейського. Це одна з найбільших популяцій в країні.
Довідка:
На територію НПП «Залісся» зубрів завезли в 1967 році з Біловезької Пущі. Вісім тварин утворили заліську субпопуляцію, що й нині мешкає в умовах напіввільного утримання. Огороджена площа угідь величезна —14,8 тис. га, але в березні 2022 року значна їхня частина була знищена внаслідок російського військового вторгнення на територію України.
Читайте новини у нашому Telegram-каналі: https://t.me/vinbazar_fast