Після відкриття фонтану Рошен 2017 у місті офіційно розпочався туристичний сезон. Люди з різних куточків України приїздять, аби поглянути на найбільший у східній Європі світло-музичний водограй. Але що подивився у Вінниці окрім водяного шоу. Редакція сайту Vinbazar.com спробувала дати відповідь на це запитання та підготувала ТОП 10 туристичних і не зовсім місць, які варто побачити під час вінницького вікенду.
Раніше у матеріалі: "Рай для бюджетного туриста або що подивитися у Вінниці крім фонтану Roshen?" ми вже радили кілька місць, які варто відвідати мандрівника під час подорожі до міста. У нашій новій підбірці розповімо про чергову десятку цікавих пам'яток. Про деякі з них не знають навіть ті, хто давно живе у Вінниці.
Мабуть, однією з найбільш впізнаваних вінницьких будівель є водонапірна Вежа Каланча, яка знаходиться у центрі міста. Окраса площі Європейської та справжня візитівка Вінниці понад 100 років приваблю своїм виглядом. Приїхати до міста та не сфотографуватися із витвором архітектора Артинова теж саме, що побувати в Парижі та проігнорувати Ейфелеву вежу.
Але мало хто знає, що Вежу можна споглядати не лише з-зовні, а й з середини. Вхід у неї цілком вільний. З 1993 року в будівлі працює Музей воїнів-афганців. Заплативши за вхід 10 гривень, можна спокійно піднятися гвинтовими сходами на гору, оглядаючи, як саму споруду так і експозицію музею. З вікон верхніх поверхів відкривається краєвид на місто. Завітати варто.
У центрі міста розміщено чимало кованих скульптур. Їх справді варто побачити та сфотографувати. Окрім відомої трійки: саксофоніст, письменник та скрипаль (знаходяться на Європейській площі та біля фонтану "Равлик" біля міської ради) авторства коваля В'ячеслава Постернака у Вінниці також є скульптура художнику біля галереї "Інтершик", композиція з молодим Шевченком, в якого можна посидіти на колінах, на Музейній площі, а біля готелю "Франція" у повний зріст стоїть виконана з металу перша власниці закладу пані Євгенія Прунмаєр. Нещодавно у місті ще з'явився пам'ятник євреєві та його коту, як нагадування про колишніх мешканців історичного району міста під назвою Єрусалимка. Встановлений він поруч з кафе-музеєм Панъ Заваркінъ та Синъ.
Біля Вежі є лавочка, на якій скульптура архітектора Артинова милується власним витвором. А де ще ви знайдете статую стоматологу, як не у Вінниці? Вона встановлена на перехресті вулиць Грушевського та Архітектора Артинова. Чи робити селфі з усіма вирішувати вам, але потерти хоча б одну на щастя мусите обов'язково.
3. Мури
Однією з найстаріших пам'яток Вінниці є комплекс оборонних споруд, який називають Мури. Частину цієї історичної пам'ятки, яка збереглася до наших днів можна побачити поряд з Спасо-Преображенським собором, якщо спуститися від вулиці Соборної на кілька десятків метрів униз. Мури возведені у XVII столітті монахами-єзуїтами, ставши головною оборонною спорудою міста. У них досі можна розгледіти бійниці та оборонні вежі. Тут буквально можна доторкнутися до історії.
4. Сходи до Бугу
Якщо рухатися в напрямку від Вінницької Вежі по вулиці Миколи Оводова, то можна потрапити в дуже тихий та затишний сквер на березі Буг. До самої річки спускаються старовинні сходи. У минулому тут існувала поромна переправа. У роки Другої Світової війни саме у цьому місці угорські солдати звели понтонний міст замість дерев'яного, який підірвали радянські війська при відступі з Вінниці.
Сходи, звичайно, важко порівняти з Потьомкінськими в Одесі, але побачити їх варто. Тим паче, це одне з не багатьох місць у Вінниці, де можна безперешкодно спуститися до самої води.
До речі, у сквері встановлено пам'ятник оборонцю Вінниці козацькому полковнику Івану Богуну, хоча історики досі сперечаються щодо того, де саме відбулася історична битва.
У Вінницькому центральному парку відпочинку працює чимало атракціонів. Чортове колесо найголовніше з них. Побудоване в 1986 році воно радує відвідувачів щорічно. Цікаво те, що вінницьке колесо є подібним до того, що було встановлене в Прип'яті. Їх запустили в один і той же рік. Конструкції практично однакові. Тому, якщо хочете поглянути на панораму Вінниці та прокататися на брату-близнюку чорнобильського атракціону, але без ризику отримати опромінення, то відшукати його у парку дуже просто.
Палац-садибу сім'ї Грохольських збудували у 18 столітті. Він мав вигляд оборонного замку з усіма потрібними для цього атрибутами: валом, баштами та ровом. У будівлі була різні зали: мисливська, чорна, арабська, турецька, гербова, столова, помпейська, в замку містилась також каплиця. В збудованій конюшні стояли породисті арабські скакуни. Бібліотека налічувала 10 тисяч книг різними мовами. Під час революції у 1918 році палац спалили. Але під час правління Гетьмана Скропадського Здзіслав, граф Грохольський, повернувся до П'ятничан, приблизно тоді ж він покрив мури дахом.
Сьогодні в палаці розмістився Вінницький обласний клінічний високоспеціалізований ендокринологічний центр. В основній будівлі знаходиться адміністрація. Збереглися також дві вежі. Поруч чималий П'ятничанський парк. Важко уявити, але у часи розквіту тут існував звіринець, де жило 150 оленів.
Звичайно, свою минуло помпезність замок на П'ятничанах уже втратив, але побачити його на власні очі все ж варто.
7. Музей поліції
У Вінниці з 1993 року працює музей "Мій рідний край". Він цікавий тим, що окрім місцевої історії у ньому представленні експозиції роботи Вінницьких правоохоронців. Зброя, яку вилучали в злочинців, наркотики різних видів, валюта, засоби захисту все це представлено і доволі детально. Є виставка присвячена і сучасній війні на Сході Україні, а також Другій Світовій війні. Ви не повірите, але вхід до музею цілком безкоштовний.
Знаходиться він за адресою вулиця Пирогова 148. Вихідний день - понеділок.
Церква євангельських християн-баптистів, що знаходиться по вулиці Максимовича, є витвором архітектурного мистецтва. Будівництво церкви розпочалось в 1990 році, а офіційно відкрилася вона у 1996 року. Храм нагадує швидше діснеївський замок із своїми гостроверхими куполами, а ніж церкву. У цьому місці полюбляють влаштовувати фотосесії молодята. Поруч знаходиться Лісопарк, а перед самою спорудою озеро, яке на сьогодні занедбане. Фотографії на фоні храму-замка прикрасять вашу колекцію з подорожі.
До речі, за Домом Євангелія знаходиться одна з найвищих в Україні телевеж. Її висота 354 метри. Це на 30 метрів вище ніж Ейфелева вежа. До цікавих фактів також варто віднести те, що вона займає 58 місце за висотою в світі, а до 1973 року була найвищою спорудою в Україні.
Хоч Вінниця й не вважається великим промислово-індустріальним містом та на її території є справжній терикон. Він залишився після роботи місцевого Хімічного заводу. Біла гора складається з кремнію та фосфору, що залишився після виробництва порошку. Піднятися на неї можна без перешкод. Враження від цього немов потрапив на іншу планету.
Сьогодні терикон знову почали використовувати. На ньому працює екскаватор. Місце підприємство переробляє те, що раніше вважалося непотрібними відходами. Тому, якщо ви завжди бажали побачити на власні очі терикон, або й залізти на нього, то одна рукотворна гора ще й досі збереглася у Вінниці. Класно, правда ж?
Видатний український письменник імпресіоніст Михайло Коцюбинський народився у Вінниці. Тут знайходиться його садиба, де сьогодні музей, пам'ятник табличка на університеті де здобув освіту. Але найцікавіше виглядає камінь на якому відомий "сонцепоклонник" писав свої твори. У мальовничому мікрорайоні Сабарів, де скелі виходять до Бугу, є одина надзвичайна брила. Історики вважають, що сам на ньому полюбляв відпочивати та творити відомий прозаїк.
На шматку скелі вибиті стрічки з творів Коцюбинського, але через вплив часу сьогодні вже важко розібрати про що йдеться. Також на ній встановлена табличка з написом: "Трудящі Вінниччини відзначають цю скелю - улюблене місце, де писав свої твори і відпочивав Михайло Коцюбинський". (xcasinobonuses)
У Міністерстві внутрішніх справ назвали автоматичні камери автофіксації правопорушень, які цьогоріч видали найбільшу кількість штрафів. Комплекс встановлений біля Вінниці виявився одним з найрезультативніших.
Про це повідомляє видання Телеграф.
Такі дані журналісти отримали від МВС на інформаційний запит. Відомство назвало ТОП-10 найефективніших камер (комплексів авт...
12 вересня Вінницю та область накрив осінній дощовий циклон. Опади триватимуть наступні чотири дні.
Про це повідомляють у Вінницькому обласному центрі з гідрометеорології.
Дощ розпочався за ночі 11 вересня. 12 вересня прогнозують можливу грозу, що становитиме перший (жовтий) рівень небезпечності. Людей закликають бути обережними в зонах електромереж.
"Погода...
Десантник Микола Іванов з Вороновиці отримав відзнаку "Золотий хрест". Військового нагородили за відвагу та незламність.
Про це повідомив голова Вороновицької селищної ради Олександр Ковінько.
"Микола Володимирович служить в Збройних Силах України у 46 десантно-штурмовій бригаді на Донецькому напрямку, захищаючи нашу Батьківщину. Бажаю Вам, Миколо, здоров'я, с...
12 вересня у Вінницькому національному аграрному університеті відзначили 42 річницю з дня застування навчального закладу. До урочистостей долучилися усі аграрні коледжі, які входять до складу ВНАУ.
Про це повідомляють у Вінницькій обласній раді.
"Сьогодні нашому вишу - 42 роки. 15 років тому університету було присвоєно статус Національного. За усі ці роки ми маємо хороші рез...
14 вересня відбувся черговий обмін військовополоненими між РФ та Україною. Серед 103 звільнених військових, двоє вінничан.
Про це повідомив міський голова Вінниці Сергій Моргунов.
"Вітаємо вдома Віктора та Олександра – уродженців Вінниччини, які повернулися додому в межах сьогоднішнього обміну. Загалом ще 103 родини дочекалися своїх Героїв. Поруч з ними депутатка міської р...
12 вересня у Вінницькій області застосовуватимуть погодинні графіки знеструмлення електроенергії. Причина в нестачі потужностей в загальнонаціональній системі через зниження генерації сонячних електростанцій.
Про це повідомляють у "Вінницяобленерго".
"Від «Укренерго» отримали завдання про застосування Графіків погодинних відключень електроенергії для Вінницької об...