У Селищі, що поряд з Вінницею, знаходяться руїни Черленківського замку. Історична пам’ятка ідеально підходить для літньої подорожі та має чим здивувати мандрівників.
Дорога з Вінниці до Селища складає близько 19 кілометрів, що робить шлях до залишків замку доступним будь-яким транспортом, а за бажання навіть пішки. Через населений пункт також курсують автобуси до Гнівані. Тому особливої проблеми дістатися немає.
Безпосередньо у Селищі варто звернути з дороги перед мостом через Буг (орієнтиром може слугувати зупинка громадського транспорту - ред). Далі веде бруківка. На в'їзді зустрічають руїни дзвіниці василіансько-домініканського монастиря.
Черленківський замок датують 16 століттям, проте за іншими даними оборонні споруди тут існували й раніше. На місці сучасного населеного пункту знаходилося місто Черленків, яке відігравало важливу роль у захисті Поділля від набігів татар. Проте у 1624 році його знищує набіг Буджацької орди на чолі з Кантемир-мурзою. Поселення відновлюється, але менших розмірах.
У 16 столітті замок разом з навколишніми землями належить родині шляхтичів Кмитів-Черленківських. Місцина отримує назву Черленківщина. Споруда декілька разів перебудовується. Один з останніх Черленківських — Анатас (Атаназій) стає ченцем та передає замок під монастир ордену василіян з Почаєва. У 1648 році після знищення у Вінниці домініканського монастиря, Черленківський замок приймає вигнанців і до середини 18 століття стає подвійним монастирем домініканців і василіян.
руїни дзвіниці василіансько-домініканського монастиря
Із згасанням роду Черленківських навколишніми маєтками до середини 19 століття володіють родини Пісочинських, Шашкевичів, Чарнецьких, Куніцьких, князів Вишневецьких, Собанських, Жевуських, Нитославських, а з 1750 р. — Щеньовські. Про це йдеться у книзі-досліджені “Останній із визначних Щеньовських” (Черленківська минувшина) авторства Костянтина Завалюка.
За згадками краєзнавців, одна з веж, що залишилась, була перебудована під невеличку магнатську резиденцію в неоготичному стилі, друга — від 1800-х років стала капличкою з родинною усипальницею Щеньовських, де труни висіли на ланцюгах.
Такою її побачив і замалював художник Наполеон Орда, який здійснив подорож цими місцинами між 1871 та 1873 роках.
малюнок Наполеона Орди
Після приходу до влади більшовиків панський палац та склеп знищили. Труни скинули у Південний Буг. Вціліла лише одна вежа на пагорбі.
Землю поруч з руїнами замку придбав відомий вінницький бізнесмен та голова Державної митної служби України за часів президентства Ющенка Володимир Скомаровський. З 2008 року триває будівництво готельно-розважального комплексу стилізованого під фортецю. Нова споруда розміщуватиметься поруч з вежею.
Станом на липень 2023 року помітне відновлення будівельних робіт. На території працює кран, а поруч залитий бетоном новий майданчик. Проте, коли вони завершаться, невідомо. Раніше Скомаровський обіцяв законсервувати вежу від руйнування, а у новому закладі відкрити музей із знахідками археологів на цьому місці, але на сьогодні руїни досі стоять просто неба, а всередині сміття та зростають дерева.
Замок у Селищі розташований біля чималого ставу з однієї сторони та Південного Бугу з іншої. У цьому місці річка робить вигин. Обидва береги відкриті для доступу, що робить їх привабливим місцем для пікніка.
Подорож до Черленківський замок є доступним варіантом культурного дозвілля у вихідний день.
Нагадаємо, поблизу Немирова знаходяться оборонні вали городища, які вражають своїми розмірами досі. Їх будівництво приписують скіфам.
Читайте новини у нашому Telegram-каналі: https://t.me/vinbazar_fast