Начальниця мобілізаційного відділення Вінницького об’єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки підполковниця Оксана Янчак розповіла про заходи з залучення до Збройних сил України нових призовників. Військова назвала міфом інформацію про відправлення "на фронт за два дні", а також відреагувала на інцидент з мобілізацією місцевого водія автобусу на Закарпатті.
Про це йдеться в сюжеті телеканалу "Віта".
"На жаль, на сьогоднішній день у нас з накопиченням мобілізаційного людського ресурсу - дуже велика проблема. Ми не можемо зараз здійснити заміну чи покриття втрат, тому що після отримання повістки призовники чомусь не приходять, не прибувають до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Це найбільша проблема. Чому у них ці страхи, ми зрозуміти не можемо. Чому нам зробили такий імідж, що ти прибудеш в ТЦК і тебе через дві години вже відправляють на передову? Це все фейк, це не правда", - каже військова.
Посадовиця переконує, що покращення мобілізації варто очікувати лише після встановлення якісного військового обліку на підприємствах, установах, організаціях. Зазначає, що до повномасштабного вторгнення РФ на це не зважали, тому в працюючих відсутні військовооблікові документи.
Причиною відсутності черг біля військкоматів, які були на початку вторгнення у 2022 році, начальниця мобілізаційного відділення називає втрату мотивації у військовозобов’язаних.
“Їх лякає негатив. Є багато загиблих. Це викликає зрозумілий страх у людей. Але ми маємо його побороти, бо маємо одну ідею. В перші місяці йшли добровільно, а сьогодні залишилася та категорія, яка навіть після “підштовхування” не приходить до нас. Вони вступають у вищі навчальні заклади чи профтех коледжі, щоб отримати другу, третю освіту, але воювати вони не підуть. Не хочуть”, - каже Оксана Янчак.
У ТЦК та СП працюють рекрутингові групи. Призовникам пропонують йти у десантно-штурмові війська, військово-морські сили, піхоту та інші. В той же час, згідно мобілізаційного плану центри регіону комплектують навчальні центри, а не військові частини, вказує підполковниця.
Всіх мобілізованих, після проходження військово-лікарської комісії та затвердження, направляють у навчальні центри. Лише після бойового курсу їх розподіляють до відповідних родів військ. Історії про відправку на передову без підготовки, посадовиця називає неправдивою.
“Значної відмінності служби за контрактом та призовом за мобілізацією на сьогодні немає. Служба за контрактом проводиться у добровільному порядку. Вона включає в себе термін проходження служби, наприклад, рядовий офіцерський склад - 3 роки, офіцери - 5 років. Контрактники також можуть самостійно обрати посаду, військову частину, мають більшу свободу дій. Служба по мобілізації триває до оголошення указу президента про демобілізацію".
У підполковниці також поцікавилися щодо випадку з водієм вінницької дитячої збірної з тхеквондо 40-річним Михайлом Поліщуком. Чоловік, який привіз на Закарпаття спортсменів, представники ТЦК та СП серед ночі забрали з хостелу та відвезли на військово-лікарську комісію після чого направили до полігону навчального центру. Щоб забрати учасників змагань, з міста довелося їхати іншому керманичу. Інцидент стався у середині листопада.
“До таких випадків ми ставимося негативно. У нас такі методи не застосовуються. Ми все ж сподіваємося на свідомість кожного військовозобов’язаного. Але військові закону не порушили. Повернемося до цього водія, якби він вчасно став на військовий облік, отримав документ встановленого зразку, йому надали відповідь в ТЦКа, в нього була б повісточка на руках, то я думаю працівники ТЦКа Закарпаття вони б розцінили цю ситуацію і він би за дві години до навчального центру не вибув”, - сказала Янчак.
Жінку також обурюють анонімні спільноти в соціальних мережах та меседжерах, в яких інформують користувачів про пересування груп оповіщення, що роздають повістки. Називає подібні прояви негідними та переконує, що учасники таких "паліків" рано чи пізно також одягнуть форму.
“Розмови про те, що в територіальних центрах люди “відсиджуються” - це міф. 80% складу - це люди, які повернулися з зони бойових дій після поранень та визнані обмежено придатними. Коли групи оповіщення повертаються з завдань та розповідають про ставлення місцевого населення, то душа кричить. Якщо хтось бажає виконувати нашу роботу, то будь ласка, спробуйте”.
Під час розмови не оминули й питання корупції у територіальних центрах комплектації та соціальної підтримки. Нещодавно у Вінницькій області призначили нового керівника ТЦК та СП. Проти його попередника Романа Потерлевича розпочато розслідування щодо неправомірного отримання квартири в одному з житлових комплексів Вінниці. Нерухомість військовий оформив на батька.
“Ми, як працівники ТЦКа, військовослужбовці, не можемо боротися з корупцією. Ми зобов’язані від неї відмовитися. Тому що ті, хто одягнув військову форму, в такий час для країни, навіть не можуть замислюватися, що можна взяти кошти і когось “прикрити”. Ці кошти, які дають, щоб відкупитися, краще на передову віддати і йти разом з ними туди. Все починається з кожного з нас, бо якщо не пропонують, то посадовець і не бере, і його не провокують до того, аби взяти. Є ж люди, які не мають сили волі, не стримуються, але дякуючи структурам, які проводять роботу, вони на сьогоднішній день очищають наше суспільство від такої категорії”.
Читайте новини у нашому Telegram-каналі: https://t.me/vinbazar_fast
Підписуйтесь на наші канали
Telegram
Viber