7 лютого в Україні продовжили термін загальної мобілізації на три місяці. У Вінниці також триває активний процес формування резерві для війська, а також роздають повістки. На гострі питання щодо цього процесу відповів начальник Вінницького міського територіального центру комплектації та соціальної підтримки ЗСУ Роман Потерлевич.
21 лютого військовий дав інтерв'ю в ефірі радіо "Місто над Бугом".
"Є дві категорії громадян, які призиваються за мобілізацією. Перша - це ті, які мають досвід проходження військової служби, ті хто звільнився після 2015 року. Вони можуть бути направленні без підготовки до відповідних військових частин для виконання тих чи інших завдань. У бойових бригадах проводять навчання, етапи злагодження. Якщо бійця потрібно опанувати нову спеціальність, то він в системі підготовки Збройних сил направляється на ці навчання. Наприклад, артилерист знає певну систему ведення вогню, але надходять нові західні зразки, які потрібно опанувати і далі виконувати завдання у складі бригад.
Друга категорія - це ті, хто не проходив військову службу. Зараз цієї категорії призивається набагато більше, тому що ті, хто служив пішли в першу чергу. Їх призивають у навчальні центри, які є в Україні, а більшість знаходиться за територією нашої держави. Проводиться відповідний відбір. Не кожен зможе потрапити за кордон. Існують певні правила і відповідний стан здоров'я має бути. Після навчань формується підрозділ і визначається, які фахівці потрібні. Зараз багато створюється нових підрозділів на новітніх зразках техніки, або доукомплектовуються існуючі", - сказав військовий.
"Тих, кому 50 років на сьогодні достатньо є. Всі вони пройшли медичний огляд і перебувають зараз в резерві. Такі громадяни можуть потрапити на комплектування підрозділу згідно фаху, наприклад, їм потрібен зв'язківець. Ми викликаємо відповідну людину, їдемо разом у бригаду, там кандидата оцінюють і або приймають, або ні.
Для розуміння, не Територіальний центр комплектування ставить кінцеву точку в рішенні призивати чи не призивати. З 50 чоловік, які їдуть, 10-15 повертаються назад, тому що не підходить для тієї чи іншої військової частини, яку ми комплектуємо", - зазначив полковник.
"Якщо на початку війни була важлива велика кількість, то зараз на тих новітніх зразках, які постачаються до наших Збройних сил, повинні працювати фахівці. Кількість потрібна в частинах забезпечення, наприклад. Таких частини досить багато, тому що для забезпечення одного бойового підрозділу працює цілий комплекс, який піклується про їхню діяльність. Щоб правильно спеціаліст працював, йому потрібно і щось поїсти, і мати обмундирування, і транспорт, і відпочити на чомусь.
У підрозділах забезпечення проходять службу, і зараз саме так і є, обмежено придатні призовники. Обмежено-придатні не будуть служити в десантно-штурмових військах, морській піхоті, штурмових чи бойових підрозділах. В кожній бригаді є підрозділи забезпечення і там проходять службу обмежено придатні. Що таке забезпечення? Це таж робота, на яку він ходив і раніше, тільки для ЗСУ. Вони на передову лінію не виходять", - йдеться у повідомленні.
"Порядок комплектування був визначений відповідним законодавством. Там вказано, що в разі лиха, кожен громадянин має стати на її захист - це обов'язок кожного. За ідеальних умов, кожен військовозобов'язаний має з'явитися у центр комплектування і, маючи загальну картину там уже розподілили б де, хто потрібен. Такі і відбувалося до літа минулого року. Потім у областях, які трохи далі від проведення бойових дій, пройшов момент стресу і потік до військкоматів знизився. Але бойові дії йдуть, хлопці, які були призвані 25 лютого досі перебувають на передовій, а для того, щоб їх замінити, має бути відповідний резерв.
Що стосується механізмів вручення цих повісток. Ніде не визначено конкретно, в якому місці та кому має вручатися. Ми плануємо вручення повісток і за місцем проживання, і за місцем роботи, і безпосередньо на вулицях міст. Є відповідні групи, які створенні. Все це в межах чинного законодавства, є виданий мною наказ. В кожного повістника є посвідчення, де вказано, що він має на це право. Ми працюємо з поліцейськими, тому що все має бути в рамках чинного законодавства. Я забороняю підлеглим його порушувати. Звичайно, інколи виникають конфлікти, тому що існує людський фактор, але ми намагаємося їх владнати.
У нас немає випадків, коли когось хапають, волочать, затримують, такого немає і не буде. Існує відповідна процедура. Відмовляється людина, то складається відповідний акт і ним займається поліція. Поліція має повноваження для адміністративного затримання. Ми передаємо їм списки тих, хто не з'явився за викликом і вони ними займаються. Далі доставляють до нас, де складаємо протокол. За останній тиждень більше 20 таких протоколів було нами складено. Сума штрафу від 3400 грн до 5100 грн. Після сплати людина все одно направляється на медичну комісію.
Що цікаво, 60% тих, хто не з'являється та отримує штраф потім з'ясовується, що мають підстави бути не призваним по 23 статті (Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації - ред) Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Ті, хто приходить, також багато відсіюються, бо не можуть призиватися. Це досить значна категорія громадян".
Підписуйтесь на наші канали
Telegram
Viber