Понад пів року в Україні триває повномасштабна війна. У боротьбі з окупантами важливу роль відіграють Повітряні сили ЗСУ, штаб яких знаходиться саме у Вінниці.
Редакція сайту Vinbazar.com поспілкувалася з речником командування Повітряних сил ЗСУ Юрієм Ігнатом, який щоденно інформує суспільство про успіхи українських сил у небі, а також збиті літаки та вертольоти росіян.
За останній час у Вінницькій області почастішали випадки спрацьовування протиповітряної оборони, а також з’являються повідомлення про збиття ворожих безпілотників, тому спочатку запитуємо про це.
За словами військового, після того, як в перші дні вторгнення протиповітряна оборона України зазнала масштабної атаки, зокрема, ракетні обстріли пошкодили радіолокаційні системи, то в моніторингу з’явилися прогалини. Цими “дірами” користується ворог, який запрограмовує безпілотники та ракети таким чином, що їм вдається залітати до центру України, зокрема й на Вінниччину. Через невеликі розміри виявити завчасно подібні літальні апарати досить важко.
“У Вінницькій області є чимало цікавих для окупантів цілей. Тут знаходиться штаб Повітряних сил, частини забезпечення, радіолокаційні, зенітні підрозділи. Є й інші об’єкти, які потенційно цікавлять ворога, маю на увазі об’єкти інфраструктури, енергетичного сектору. Також західне озброєння, яке ми отримуємо. Вони шукають логістичні варіанти його відправки та зберігання”, - зазначив Ігнат.
24 серпня заступник голови Офісу Президент Кирило Тимошенко повідомив про збиття над Вінниччиною безпілотника. 5 вересня протиповітряна оборона регіону також спрацювала на БпЛА. За словами Юрія Ігната, подібні літальні апарати можуть запускати з акваторії Чорного моря чи Криму. Вони здатні тривалий час триматися у повітрі та слідувати заданому маршруту. В той же час, літаки РФ не наважуються залітати у зони відповідальності українських ППО.
Які ворожі повітряні цілі за час війни вдавалося знищити над Вінниччиною?
“Переважно збивали крилаті ракети. Це як “Калібри”, так і Х 101. Літаки можливо й були, якщо говорити про перші тижні. Тоді стікалося чимало інформації, яку було важко перевірити. Пам’ятаєте, розповідали про ворожий десант у Сутисках, були й інші повідомлення, люди хотіли допомогти, але існувала паніка. Мушу сказати, що в більшості - це була наша авіаційна техніка. Проте траплялися випадки, коли окупанти залітили в межі регіону, але так масово, як літали біля Житомира чи Києва, не було. Очевидно, в перші дні війни росіяни не ставили перед собою за ціль захопити Вінницю, тому що це потребувало ресурсів. Вони хотіли взяти столицю. І хоч фіксувалися випадки прольоту літаків навіть транспортних, але не масово”.
Нагадаємо, 25 лютого у Вінницькій військовій адміністрації повідомляли про збиття російського СУ-25 поблизу Калинівки. Проте досі жодних доказів знищення ворожої авіамашини не представляли.
У червні начальник обласної військової адміністрації Сергій Борзов заявляв, що вінницькі винахідники розробили ноу-хау, яке посилило протиповітряну оборону в регіоні. Може розповісти, що це за особлива розробка?
“Я не чув про жодні ноу-хау, які можуть посилити вже те, що ми зробили. Вище голови не стрибнеш. На сьогоднішній день Повітряні сили та інші сили оборони України використовують нестандартні, нові методи та підходи, щоб протидіяти переважаючому кількісно і технологічно противнику. Все, що в наших силах, те робиться. Проте все ж очікуємо на більш потужну підтримку західних систем, які нам можливо скоро надійдуть”.
Чому росіяни вдарили по Будинку офіцерів?
“В них була різна інформація, що тут готують нацистів, що йдуть військові збори, був якийсь і третій ще варіант. Мали вони якісь дані від своєї агентури. Випустили п’ять ракет. Летіли хитро: три з однієї сторони, а дві з іншого напрямку. Дві вдалося збити силам протиповітряної оборони, а інші впали на Будинок офіцерів та площу. Ворог ще й так розпланував маршрут, що хоч вони летіли з різних напрямків, але приземлилися з інтервалом в кілька секунд. Врятуватися було неможливо”.
Ми багато чуємо з фронту про трофеї: танки, БТРи та інше. А авіація є?
“Літків ще не було. Є один російський “Панцир”. Він уже виконує завдання, навіть знищили ним дві цілі. Комплекс захопили з боєкомплектом. Це машина ближнього радіусу дії для боротьби саме з БпЛА. Доволі-таки ефективна. Вона має власну гармату, яка стріляє 30-мм снарядами. У нас вони є. До неї йшов цілий пакет ракет, але їх уже використали”.
(У березні підрозділи Сил спеціальних операцій України звітували про захоплення російського самохідного зенітного ракетно-гарматного комплексу Панцирь-С1)
Юрій Ігнат також зазначає, що українські захисники захопили ворожий БУК та заряджальну машину. Проте техніка дісталася понівеченою, тому її використовують як донорів запчастин.
“Літак можна захопити хіба що на аеродромі, але летовища знаходяться у Росії, Білорусі та Криму. Ще пілот може сам прилетіти і здатися. Зараз досі триває акція від “Укроборонпрому”, який пообіцяв мільйон доларів за літак. Але випадків ще не було. Можливо, якщо збільшать винагороду і гарантуватимуть безпеку, то в когось з тієї сторони й прокинеться совість. Наші наземні позивні вони знають, тому перелетіти складності немає”.
Відкрийте таємницю, хто такий Привид Києва?
“Немає ніякого Привида Києва. Цього персонажа створили люди у своїх дописах, у коментарях, розповідаючи про пілота-захисника Києва. Ми у командуванні не стали спростовувати, можливо дещо і підіграли. Легенда почала жити сама собою, наліпки з’явилися в соціальних мережах, японці підхопили цю ідею - створили комікс. Весь світ захопився. Привид Києва - це образ пілота МіГ-29, зокрема 40-ї бригади з Василькова, хоча над Києвом літали пілоти з різних бригад - Івано-Франківська, Луцька…”
А чи є прототип, якийсь пілот-ас, що відзначився більше за інших у збитті літаків чи нищенні ворожих колон?
“Ми не відзначали. Наша авіація працює зараз здебільшого по землі. 2400 групових ударів завдано по позиціях окупантів. Це бомбардувальна авіація Су-24, Су-24М. Успішно виконував завдання пілот Герой України Олександр Кукурба. Хлопці навіть жартували, що він йде на другу Золоту Зірку, бо так як він воював, не воював ніхто.
(майор Олександр Кукурба. У ході відбиття російського вторгнення в Україну виконав 100 бойових вильотів, знищив понад 20 танків, близько 50 бойових одиниць бронетехніки та інших засобів, а також більше 300 осіб живої сили противника. Нагороджений званням Герой України. Загинув під час виконання бойового завдання 26 липня)
Якщо в перший місяць війни тривали повітряні бої на Київщині, Житомирщині, біля Ізюму на півдні країни, то вже в ці місяці працює більше ударна авіація, вертольоти армійської авіації Сухопутних військ і наші, які є у Гавришівці. Вони хоч транспортні, але можуть стріляти НУРСами (Некерована авіаційна ракета — вид авіаційних засобів ураження - ред)”.
Американські літаки F16. Чи навчаються українські пілоти зараз на них?
“Поки що не навчаються. Вище військове керівництво нашої країни, дипломати, влада всі працюють над цим питанням. Я думаю, що командувач Повітряних сил вже має відібраних кандидатів, досвідчених пілотів з бойовим досвідом, які готові до навчання. Але варто також пам’ятати, що навчати потрібно не лише льотчиків, а й інженерно-авіаційну службу. Новий літак постійно потребує уваги та догляду. Плюс варто оновити аеродромну інфраструктури, засоби зв’язку, засоби навігації… Важливу роль також відіграє покриття на аеродромах. Наші злітно-посадкові смуги покриті бетонними плитами, а це ускладнює приземлення F16, але в подробиці не вдаватимуся із зрозумілих причин. Тому питання комплексне, але над ним працюють. Взагалі, переоснащення Повітряних сил на нові літаки планувалося ще до війни, тому такий пріоритет є й досі. У нас зараз на озброєнні чотири види літаків: штурмовик, бомбардувальник, та два типи винищувачів, а потрібен один багатофункціональний літак, який зможе уражувати повітряні цілі, забезпечувати прикриття неба та наносити наземні удари та інше. Працюємо”.
Підписуйтесь на наші канали
Telegram
Viber