10 червня завершився другий міжнародний оперний Operafest-Tulchyn 2018. Фестиваль став справжньою культурною подією на Вінниччині. Старовинний палац, відомі постановки, сучасне світлове шоу, бродвейський мюзикл, вражаючий фінальний феєрверк - все це про оперу в Тульчині. Редакція сайту Vinbazar.com дозволить собі підбити підсумок свята, трішки критики та поаплодувати організаторам.
Операфест значно виріс у організації за останній рік. Програма фестивалю стала різноманітнішою, розрахованою на різний вік глядачів. Більше того, варто подякувати за переклад іншомовних опер, який транслювали на екрані перед сценою. Завдяки цьому можна було зрозуміти, що відбувається та про що йдеться. Текст не завжди встигав за мовою персонажів і не завжди переклад був вдалим, але він був і це величезний плюс, за який варто дякувати.
Читайте також: Гройсман у Тульчині відкрив пам’ятник мелодії Щедрик (Фото)
Хоча, звичайно, україномовні постановки як "Мазепа" та "Ісус Христос — суперзірка" переглядати набагато легше та приємніше, тому що вдавалося насолодитися не лише співом, а й самою грою, не відволікаючись на читання.
За 3 дні (з 8 по 10 червня - ред.) фестиваль відвідало 40 тисяч людей. Принаймні, так по завершенню оголосили організатори. Справжній аншлаг зібрала постановка американського мюзиклу "Чикаго" в останній день. Територію палацу Потоцьких заповнили глядачі, а перед сценою вільних місць не залишилося взагалі, навіть стоячих. Шоу й справді заслуговувало на увагу. І співаки, і балет змогли передати атмосферу, на яку всі сподівалися. Завдяки оголошенню кожного номера українською та фрагментам з фільму, мюзикл став доступним та зрозумілим. Оплески та вигуки: "Браво".
Цьогоріч також відкрили вхід до самого палацу Потоцьких. У трьох відремонтованих залах розмістили експозицію з картин краєзначого музею. Коли піднімаєшся сходами, застеленими килимами, під старовинними люстрами, милуєшся портретами аристократів та не тільки, то починаєш ловити себе на думці, якщо будівля така красива сьогодні, то як же вона виглядала за часів графа? Можливість доторкнутися до справжньої історії - безперечний "плюс".
Також знайшлася відповідь на запитання: чим оперний фестиваль у Тульчині відрізняється від інших та етногулянок під відкритим небом? Ставленням. Відвідувачі намагалися доторкнутися до культури та відповідати їй. Жінки одягали найкращі сукні, прикраси, приходили на підборах із бездоганними зачісками, макіяжем разом із чоловіками, які заради свята одягали сорочки, а деякі навіть краватку чи метелика. Жодного шуму під час вистави, окрім оплесків.
Незважаючи на чималу кількість людей під дією алкоголю, який вільно продавався на території, жодної агресії чи конфліктів не було помітно. Це підтверджують і правоохоронці, які 11 червня резюмували - фестиваль пройшов без правопорушень.
Чого не вистачало на Операфесті, то це фотозон. Розмір флуоресцентних декорації, які дивували у 2017 році, значно зменшили. Картонні фігури оперних співаків, що стояли на території, на жаль, не оновили, а фото з ними залишилися у багатьох ще з минулого фестивалю.
Чимала зона, де можна було попоїсти, обмежувалася всього кількома ятками, де продавали шашлик, салат, картоплю, курячі крильця, ход-доги та випивку. Вибір не великий. Але ситуацію вирішили сусідні супермаркети. Відвідувачі приносили їжу з собою та влаштовували справжні пікніки. Сімейний відпочинок разом із друзями та знайомими під звуки оперних хітів, де ви ще таке бачили?
Відкритим залишається запитання про доцільність проведення Operafest-Tulchyn у триденному форматі. Можливість відвідати всі три дні мав не кожен. Люди обирали, коли саме їхати на фест, і, судячи з кількості відвідувачів, більшість віддала перевагу закриттю події. Впевнений, що подібний марафон видався важким і тим, хто стояв за кулісами.
Мабуть, найбільшою прикрістю, яка одразу впала в око, став банер на лівому крилі палацу.
Навіщо закрили найбільш зруйновану частину комплексу по-людськи зрозуміло, але виникає аналогія, із трендами "за поребріка". Прикривати руїни красивими банерами - це та практика, яку використовують під час приїздів Путіна в депресивні райони РФ. Архітектурні пам'ятки варто не приховувати, а відроджувати. Для цього й започаткували фестиваль. Ні?
Читайте також: 3D шоу на палаці Потоцьких стало яскравою родзинкою Операфест Тульчин 2018 (Відео)
Operafest-Tulchyn 2018, безперечно, вдався і запам'ятався. Заслужені аплодисменти тим, хто доклав до цього руку. Молодий фестиваль справді зміг вирости за рік і це одразу помітно. Чекаємо на 2019 рік, щоб побачити, чи вдасться йому перевершити самого себе ще раз.
Якщо ви не встигли потрапити на захід, то ось найяскравіші моменти Operafest-Tulchyn 2018 у одному ролику.