У селі Буша діє перший та єдиний притулок захисту корів на Вінниччині. Незвичну для області ініціативу започаткувало подружжя Микити та Ірини Здравих, що приїхали з Дніпра. Пара доглядає за тваринами, яких врятувала від бійні.
Про це повідомляє місцева газета "Ямпільські вісті".
6 років тому, здолавши майже 6000 км у пошуках місця для втілення своїх екологічних проєктів, до Буші переїхало подружжя Микити та Ірини Здравих. Пара мала досвід втілення волонтерських ідей на практиці в Дніпрі в схожому притулку, а віднайшовши нове місце – вирішили відновити здоров’я після активного волонтерства та втілити у життя цілі з започаткування власної справи.
Всього за 4 місяці життя в Буші сусідка Здравих через фінансову скруту вирішила продати свою годувальницю корівку Ласуню. Знаючи, що з дня на день мають приїхати заготівельники, Микита разом з друзями вирішив викупити корівку від бійні та з огляду на обставини раніше запланованого часу втілити в життя мрію – відкрити притулок для корів, биків та телят «Здраве життя». На сьогодні це перший та єдиний притулок захисту корів на Вінниччині.
"Ідея зародилась ще 9 років тому, коли ми в Дніпрі долучалися до ідеї захисту тварин і благодійної діяльності. Фактично при переїзді з дружиною вже думали над його реалізацією, але хотіли за перші два роки втілити особисті плани родини. Притулок «Здраве життя» спеціалізується на вузькопрофільній діяльності – корови, бики та телята. Думаємо розвиватися і в інших напрямках, до прикладу захисті коней. Зауважу, що наш притулок єдиний на Вінниччині щодо захисту корів. Захисту від чого? Від смерті на бійні. Вже давно з власного досвіду ми відкрили для себе нові знання про цих особливих тварин. Вони базуються не лише на загальноприйнятому твердженні – що корови свійські тварини, а ще й цікаві істоти вищого плану. Підтвердженням цьому є знання індійської та слов’янської культур. За цих 6 років ми й дійсно переконалися, що ці тварини в деякому плані є вищі за людину. Найперше це проявляється в плані емоційної чутливості, бо вони тонше відчувають свій емоційний стан, емоційний стан людей та істот, що оточують їх. З кожним подихом ці тварини намагаються впорядкувати як свій стан, так і оточення навколо себе. Якщо вони знаходяться у максимальній любові та піклуванні, вони не прив’язані, не пригнічені у своїй волі, то приходить до дуже природного стану рівноваги й взаємодії й людина, яка контактує із ними. Людині випадає можливість увійти до біополя цих дивовижних істот та наповнитися ним. Вивчати, говорити, показувати можна багато про це, але найголовнішими є відгуки та враження людей, які відчули цей стан на собі. Зауважу, що з весни по осінь цього року до нашого притулку вже завітало понад 700 людей. Це дорослі та діти, школярі ямпільських шкіл, які з нашими партнерами з UPSHIFT проводили заходи екологічного спрямування, люди, що пережили травматичний досвід – виїхали із зони бойових дій, окупованої території, вій-ськові під час проходження реабілітації", - розповідає Микита Здравий.
Нині тут знайшли своє друге життя 5 корів та 5 бичків – Ласуня, Мура, Нара-Найла, Ушас, Cва-Слава та Ярила, Гокул, Шакра, Серпс та Калан (телятко). Всі вони були врятовані засновниками притулку від бійні. Корівок не тримають для молока, вони не отелюються щорічно, а просто живуть в пансіоні.
«Здраве Життя» - це притулок захисту корів, діяльність якого спрямована на підтримання та відновлення популяції корів на основі заповідних, духовних і моральних принципів, на заміну сільськогосподарським споживчим. Захист корів від усіх видів насильства має величезну значимість для його засновників.
"Коли корови перебувають в умовах любові й турботи, вони максимально реалізують свою закладену Всевишнім природну функцію впорядковувати навколишній простір на енергетичному рівні. Вищевикладені властивості корів, биків і телят, які живуть ненасильницьким життям, чинять потужну позитивну дію на психоемоційний стан людей. У зв’язку з воєнними діями в наш притулок стали приїжджати люди з-під обстрілів, люди у важких емоційних станах, які були змушені покинути свої будинки й міста. Дорослі привозять діток. Після контакту з нашими підопічними у людей кардинально змінюється моральний стан, спадає психологічна напруга і поліпшується загальний стан. Такі рогаті «психологи» важливі та потрібні в усі часи, а в такий нелегкий для нашої країни час, вони вкрай необхідні. Реальну реабілітацію ми побачили, коли люди з-під обстрілів по кілька годин сиділи на тюках сіна біля тварин і насолоджувалися станом рівноваги. Надихають і мотивують їх слова: «Всього 30 хвилин і на наших похмурих обличчях з’явилась щира усмішка, яку ми змогли вдягнути на обличчя».Наша «здрава» команда завжди рада новим однодумцям у створенні та розвитку такої важливої справи для блага світу", - розповідає Микита.
Ласуня - найстарша корівка на «пенсії». Саме вона «створила» притулок «Здраве життя». Їй 19 років.
"Трохи більше, ніж 2 роки тому на випасі на Ласуню напав рій бджіл. На корівці практично не було місця без укуса від копит до ріжок. Перший тиждень щодня до неї приїжджав ветеринар з міста, і спільними з ним зусиллями ми її лікували. Протягом першої половини місяця її стан так сильно змінювався, що кожного вечора нас попереджали про те, що прожитий день може бути останнім. У корови, окрім сильних прогресивних нагноєнь та змертвіння тканин на морді, голові, шиї та локально по тілу, сильно похитнулася серцева та нервова системи. Вона майже втратила зір. Я щодня обробляв рани, діставав жмені черв’яків з її тіла. У ветеринарів Вінницької області, які між собою обговорювали цей випадок, за 40 років практики ні в кого не було подібного і ніхто не вірив у позитивний результат. Не розуміючи, що таке притулок, нам постійно казали не марнувати зусилля та час і здати корову на бійню. Але у Всесвіту були свої плани! На реабілітацію тварини пішло майже рік та 16 тис. грн. Позитивні результати лікування були помітні на 4-й місяць, і Лася активно пішла на одужання, стала добре набирати вагу, чудово їсти. У неї відновився зір. Ласуня вже давно не народжує телят. Одного вечора я обробив їй всі рани та залишився поруч з нею в корівнику на якийсь час. В подяку за свій порятунок, догляд, лікування та енергетичне підживлення Лася вилизала мене з ніг до голови, як корова вилизує своє теля. Наступні кілька днів ми помітили у неї налите вим’я - ознака того, що вона збирається почати давати молоко. Це при тому, що протягом всієї хвороби замість вим’я у неї був порожній мішечок зі шкіри, який просто теліпався у неї між ніг. Нагадаю, у корови немає теляти й вона давно не народжувала. Найдивовижніше те, що за кілька днів Лася почала давати молозиво. Хто не знає - молозиво корова дає лише приблизно перші 10 днів після народження теля. А через 10 днів вона почала давати молоко", – розповідає про дивовижний епізод Микита.
Корівка, яку майже врятував з того світу Микита, сприйнявся нею за своє дитинча. Тварина зуміла створити для свого сина-рятівника молоко-вдячність. І це сталося у корови після важкої хвороби, яка вже давно на «пенсії».
"Про подібні випадки ми чули й раніше, проте свідками ніколи не були. І що найцікавіше, всі ці випадки, за словами очевидців, відбувалися виключно у притулках. Там, де до корів особливе ставлення, догляд, любов і турбота на все життя, а не на дійно-вигідний його відрізок, що в реаліях соціуму, який збожеволів від меркантильності, зустріти практично неможливо. Років 9 тому ми чули, як в іншому притулку викупили літню корівку, не дійну. З нею господар проводив багато часу і навіть залишався ночувати, а вона на подяку також почала давати молоко, прийнявши його за теля".
Зараз Ласуня – довгожителька притулку і, як два роки тому, стандартно дає по пів літра молока на день для свого рятівника, яке в нього фактично відбирають… 13 котів, які також проживають на фермі.
Після Ласуні господарі взяли до притулку корівку Муру, яка є мамою 5-річного бичка Ярила. Мура теж чи то надихнулася материнським інстинктом Ласуні, чи теж вирішила купатися в промінцях слави, як і її незмінна подружка, але пів року тому без роздоювання чи отелення почала давати молоко.
Після повномасштабного вторгнення притулок перестав рятувати нових підопічних, адже максимально підсилюється на забезпечення наявних тварин у притулку. Під час війни багато зоозахисних програм та фондів припинили фінансування. Притулок має благодійну основу і з дня створення існував за кошти сім’ї та кількох однодумців. Власники «Здравого життя» продовжують співпрацювати із партнерами UAnimals та закордонними благодійними організаціями.
Тварини у загонах перебувають у вільному стані, корм для них підвізний. У холодну пору тварини харчуються сіном, а влітку смакують свіжими покосами та сезонними овочами та фруктам. Зараз єдине у селі пасовисько, де власники косили різнотрав’я для тварин, під загрозою знищення. Фірма, яка викупила ліцензію на видобуток корисних копалин, планує зробити із пасовиська кар’єр з видобутку вапняку.
Читайте новини у нашому Telegram-каналі: https://t.me/vinbazar_fast