На околицях Вінниці знаходиться чи не єдине відкрите джерело, з якого досі беруть воду люди. Місце користується чималою популярністю, хоча й не має чудодійних властивостей, якими зазвичай славляться подібні об'єкти.
Знаходиться джерельце поблизу верхнього Вишенського озера. Дістатися можна, перейшовши поле від торгового центру Plaza Park (колишній “Шок”) до пішохідної греблі, що веде до села Пирогова.
У 2007 році водобій розчистили та упорядкували силами Вінницького регіонального управління водних ресурсів. Про це повідомляє встановлена поруч табличка, яка за роки практично вигоріла на сонці. Після робіт місце, де з землі виходить вода, стало більше схоже на криницю-колонку, з труби якої невпинно витікає струмінь.
Навколо Вишенського джерела ростуть верби, тому воно досить непримітне. Якби не два хрести з іконами поряд, то розгледіти облаштоване місце для втамування спраги було б складно.
“Я беру тут воду вже багато років. Не пити ж цю хлоровану з крана. А з джерела смачна, стоїть довго. Тут багато хто набирає, на вихідні люди машинами приїздять, черга стоїть, - розповідає пенсіонерка Людмила, яка саме підійшла з “кравчучкою” та двома пластиковими пляшками, - Про жодні цілющі чи чудодійні властивості цієї води ніколи не чула. Це біля Літина є таке, а тут звичайна. Навіщо хрести поставили навіть не знаю, щоб видніше було”.
Біля конструкції зроблена бетонна лавочка, на яку можна покласти тару, а від верболозів відділяє рідкий пліт. У кущах за ним купа різного сміття - це настільки типова картина поряд за природними чи історичними пам’ятками, що вже й не викликає подиву.
Джерельна вода немає вираженого смаку, хоча порівняно з очищеною рідиною, яку продають у міських водоматах, відчувається природна жорсткість.
У 2015 році майже гектар землі, де знаходиться і джерело “Вишенське”, передали у власність релігійній громаді Євангельських Християн-Баптистів “Дванадцять Апостолів" для ведення сільського господарства. Активісти дізналися, що серед засновників цієї організації родичі місцевих експрокурорів Олега та Олександра Попесків. Згодом приватну ділянку поділили на 15 частин та передали в інші руки.
З 2020 року поблизу криниці почали зводити котеджне містечко. Незважаючи на будівельні роботи, які тривають й досі, доступ до водяної жили залишається відкритим. Але подальша його доля все ще під питанням.
У 2022 році Дар'я Смірнова зареєструвала петицію до міської ради щодо ініціювання повернення земельної ділянки з джерелом у комунальну власність та присвоєння йому статусу пам’ятки природи. У відповідді йдеться, що земля раніше входила до Якушинець, а в приватну власність її ще в 2006 році передала Вінницька районна державна адміністрація. Крім того вказували на розслідування, яке з 2020 року веде поліції про підробку документів, після завершення якого обіцяли вжити заходів: "для визначення правового статусу земельних ділянок на яких знаходиться джерело".
Нагадаємо, в Селищі, що поряд з Вінницею, знаходяться руїни Черленківського замку. Історична пам’ятка ідеально підходить для літньої подорожі та має чим здивувати мандрівників.
Читайте новини у нашому Telegram-каналі: https://t.me/vinbazar_fast