Кладовище “Підлісне” - одне з найбільших у Вінниці. Скільки могил розташовано на 20 гектарах достеменно невідомо навіть наглядачам. Тут поховано чимало видатних вінничан, а також є “єврейський квартал”, де іноді орудують вандали. Офіційно цвинтар закритий, але на ньому дозволяють захоронювати бійців АТО/ООС та за принципом “могила в могилу”.
Кладовище функціонувало з 1947 року, однак у 2003 його офіційно закрили для поховань. Втім, з початку Революції Гідності та війни на Сході України, окрему ділянку на території цвинтаря виділили для загиблих та померлих військовослужбовців з Вінниці, а також почесних містян.
Алея Слави, на якій захоронені військослужбовці з Вінниці
“Тут похоронені 25 працівників внутрішніх органів, герої Радянського Союзу, видатні вінничани, а також чимало військовослужбовців та майданівців. Ось поблизу паркану спочивають тіла Максима Шимка, Євгена Пікуса, Валентина Белінського, більш відомого під прізвиськом “велетень з добрим серцем”, та багато інших бійців. Вважаю, що їх по праву можна назвати найвидатнішими тут постатями, адже вони наші захисники - цвіт нації”, — розповідає наглядач за кладовищем Сергій.
Читайте також: Герої не вмирають. Повний список вінничан, що загинули у зоні АТО (Оновлюється)
Могила видатної вінничанки Раїси Панасюк
Поряд із могилами військовослужбовців розташований пам’ятник видатної вінничанки Раїси Панасюк, яка більшу частину свого життя поклала на боротьбу за інклюзивність у Вінниці. У “Підлісному” також поховані батьки та донька відомого радянського гіпнотерапевта Анатолія Кашпіровського. Жінка, яка народилась у Вінниці та була за фахом лікарем, у 2018 році викинулась з вікна. Що стало причиною самогубства - невідомо і досі.
Анатолій Кашпіровський біля могили доньки
Оскільки кладовище закрите - місць для нових поховань немає, за виключенням Алеї Слави, де зарезервовані ділянки для військових та захисників. Втім, як пояснює наглядач - можливе допоховання за принципом “могила в могилу”.
Якщо на кладовищі похований хтось із родичів, то до могили можуть покласти зверху ще один гріб. Проте це стосується лише захоронень, яким понад 20 років і за наявності свідоцтва про смерть.
“Пройшовшись по цвинтарю можна побачити, що так звані “подвійні поховання” переважно у сімейних пар та кровних братів і сестер. Єдині, кого заборонено хоронити таким чином - це дітей, яким не виповнилось 18 років. За церковними канонами вважається, що дитячі душі - вільні янголи, тому вони повинні спочивати окремо”, — каже пан Сергій.
Хоронять також тих, хто придбав місце до закриття некрополя. Винятком є лише люди з коронавірусом - адже для них у Сабарові виділений окремий квартал і їх проводять в останню путь у закритих трунах. Втім, і на “Підлісному” є одна могила жертви COVID-19, яка покоїться поряд з рідними.
Про “Підлісне” ходить чимало містичних чуток, особливо у “єврейському кварталі”. Часто їх навіюють бурні фантазії вінничан, а інколи “привидами” виявляються звичайнісінькі хулігани.
“Найбільше шкоди завдають на Гелловін. Раніше на кладовище пробиралась всяка “нечисть” і шкодила надгробки у “єврейському кварталі”. От чомусь приваблювали їх саме євреї. Однак останнім часом таке, на щастя, трапляється рідко, адже вночі постійно чергують сторожі. А от спроби викрасти металеві огорожі залишились незмінними і практикуються постійно, але зробити це не так вже й легко, — продовжує пан Сергій.
Зокрема, за словами наглядача, наразі чималою проблемою є й штучні квіти. Адже більшість людей все одно несуть їх до могил рідних, не розуміючи, яку шкоду довкіллю вони несуть та ігноруючи всі прохання.
“Наразі проводимо перепис могил, які є на території “Підлісного”, аби дізнатись реальну “картину” захоронених. Тому сказати скільки тут поховань - дуже важко. На жаль, до нас кремація ще не дійшла, її проводять лише у містах-мільйонниках. Та і потрібно все прибрати, адже починається весна, бачите скільки он тільки штучних квітів. А деякі пам’ятники взагалі зруйнувались, особливо у старих секціях. Тому це кропітка та досить тривала робота”, — додає чоловік.
Читайте також: Крала, бо не вистачало на "пляшку". У Вінниці затримали розкрадачку могил (Відео)
За словами працівників кладовища, щомісяця у місті помирає понад 300 осіб. Бюджетна вартість поховання у Вінниці обійдеться близько 6-7 тисяч гривень. Сюди переважно входить: безкоштовна ділянка на Сабарові, труна, вінки, аксесуари, копачі, люди, які виносять гріб та транспорт. Часто вартість залежить саме від аксесуарів і матеріалу труни, які можуть собі дозволити замовники похорону. А оскільки у період пандемії заборонені масові скупчення, то в останню путь людину проводять доволі скромно.