Журналісти знайшли російське громадянство у тестя начальника Вінницької військової адміністрації Сергія Борзова Наума Барулі, що є батьком народної депутатки від "Слуги народу" з Вінниччини Ірини Борзової. Відомий продюсер КВК та "Ліги сміху" також має бізнес та нерухомість у окупованому Криму, який перереєструваний за законодавством РФ. Незважаючи на це, чоловік претендував на державне фінансування нових розважальних проєктів в Україні.
Про це йдеться розслідуванні програми "Схеми: корупція в деталях" від Радіо Свобода.
Баруля є давнім соратником та бізнес-партнером Володимира Зеленського. До 2014 року був тісно пов'язаний з російським КВК: працював у Москві з Олександром Масляковим та організовував виступи команд у РФ та Криму. Після початку війни на Донбасі та окупації Криму, Баруля повернувся в Україну та уклав партнерство зі студією "95 квартал". Допомагав створювати "Лігу сміху", а також розвивав виробництво серіалів для комерційних телеканалів.
Перемігши на виборах, Зеленський привів у владу і своє творче оточення. Зокрема, донька продюсера Ірина Борзова обралась у Верховну Раду від «Слуги народу». Її чоловіка – зятя Барулі – Зеленський підвищив до голови Вінницької області. В той же час, журналістам вдалось встановити, що у квітні 2009 року російська міграційна служба видала Барулі російський паспорт, продюсеру тоді було 49 років.
Продюсер їздив в окупований Крим аж до 2019 року включно, заїжджаючи на український півострів саме за російським закордонним паспортом. У Судаку в нього залишається три квартири загальною площею 312 квадратних метрів, які він добровільно перереєстрував за російським законодавством. У 2017 році Баруля став власником земельної ділянки на 7 соток у Судаку, а за рік – там же набув у власність ще 6 соток та семиповерхової будівлі, площею у понад 2 тисячі квадратних метрів.
За даними розслідувачів, станом на грудень 2023 року, у засновника "Ліги Сміху" залишаються дві активні компанії в окупованому Судаку. Вони зареєстровані після анексії за законами країни-агресорки.
Фірма "Профі", хоч і не закрита, але нині діяльності не веде. А ось друга, "Профіль-Н" – це заклад харчування на центральній набережній Судака під назвою "Прохлада".
За даними російського реєстру "Спарк", виторг кафе за останні 5 років становив понад 15 млн рублів, з яких у 2022 році – 2,5 млн рублів.
З 2019 до 2022 року компанія акумулювала для російського бюджету у вигляді податків більше мільйона рублів, з яких на пів мільйона казна окупантів поповнилася після повномасштабного вторгнення РФ в Україну.
Влітку 2023 року Міністерство культури обрало до списку переможців мистецького конкурсу заявку на суму майже 32 мільйони бюджетних гривень від Наума Барулі, попри те, що він є громадянином Російської Федерації.
Участь громадян РФ була прямо заборонена умовами конкурсу, але Мінкульт в особі дочірньої структури – «Мультимедійної платформи іномовлення України» – погодив заявку Барулі на виробництво комедійного серіалу «Нижча ліга», поданої ним від фірми «Драйв продакшн», якою Баруля володіє разом із братами Шефірами та бізнесменом Тімуром Міндічем. До 2019 року фірмою співволодів і Володимир Зеленський, з яким Баруля продюсував низку популярних серіалів та створив шоу «Ліга Сміху».
Зрештою контракт із переможцем не уклали, оскільки продюсер сам відкликав заявку – це сталося наступного дня після того, як спалахнув скандал щодо доцільності виділення під час війни більш як 30 мільйонів гривень із державного бюджету на зйомки іншого комедійного серіалу «Смт Інгулець» від шоумена Юрія Горбунова. Внаслідок цього скандалу Зеленський, зрештою, ініціював звільнення міністра культури Олександра Ткаченка.
У коментарі журналістам, Баруля запевнив, що відмовився від держфінансування, тому що сценарій, який вони писали, «зовсім не підходить під умови конкурсу».
«Це «Нижча ліга», там про дитячу команду футбольну. Ми сіли, подумали, що це не на часі зараз. Не хотілося під час війни державні гроші на цей фільм», – сказав продюсер.
На уточнення, як він може пояснити той збіг, що вони відмовилися від своєї заявки одразу після скандалу з «Інгульцем» і опублікуванням тендеру, Баруля відповів: «Ні-ні-ні. Ми до того відмовилися. Це неправда. Я лист написав ще тижні два до цього».
Водночас у Мінкульті надали копію листа-відмови за підписом Наума Барулі, продюсер його надіслав 19 липня – наступного дня після початку гучного скандалу навколо серіалу «Смт Інгулець».
Читайте новини у нашому Telegram-каналі: https://t.me/vinbazar_fast
Підписуйтесь на наші канали
Telegram
Viber