Окраса та символ Вінниці водонапірна Вежа "Каланча" вже понад 100 років прикрашає центральну площу міста. На ній знаходиться і годинник, за яким вінничани звіряють час. Редакції сайту Vinbazar.com вдалося дізнатися про нього більше. Виявилося, що головний вінницький часомір родом із Швейцарії, щорічно його перевіряє професор-годинникар зі Львову, а бій раніше було чути аж на Старому місті.
Біля Вежі зустрічаємося з Володимиром Ходацьким директором "Подільського туристично-інформаційного центру", що сьогодні опікується будівлею. Він починає розповідати про пристрій щойно ми заходимо всередину.
- Взагалі подібні годинники є в двох містах Швейцарії, в Познані (п'яте за населенням місто в Польщі, - авт.), у нас та в Львові. Все. Цей годинник виготовляли спеціально для Вінниці. Раніше були підсилювачі звуку, нагорі, сьогодні вже встановлена більш сучасна апаратуру, прилаштували колонки. Обслуговуємо, загалом, ми, але коли потрібно, то викликаємо майстра із Львову, або з Швейцарії, поки що обходилися львівським. Це доволі дороге задоволення. Він приїздить, два дні обслуговує годинник: все витирає, змащує, перевіряє, робить ревізію та їде.
Під час розмови дізнаюся цікавий факт: через годинник здачу Вежі затримали на 2 місяці. Його просто не встигли виробити вчасно.
- Був укладений договір про виконання робіт цієї Вежі, то протягом 1911 року мусили завершити її будівництво. Але є відомості, що на квітень 1911 надійшла перша частина грошей, а вже 15 липня того ж року були вимуровані всі стіни, тобто завершено кладку. В архівних документах написано, що і серпень, і вересень роботи призупинилися. Тобто залишилося ще 2 місяці і, я думаю, що протягом них були завершені роботи. А затримувалися через годинник, - розповіла науковий співробітник Вінницького краєзнавчого музею Надія Добровольська.
Інформацію про це знаходимо і в історичній довідці:
"Мурування стін завершено 15 липня 1911 року. Покриття даху гальмувалося встановленням годинника з 4-ма мідними циферблатами діаметром 3,5 аршини, добрим механізмом та боєм, що коштувало 3 тисячі рублів. Це зупинило всі роботи до 5 серпня 1911 року. Решту виконували по мірі того, як надходили гроші на будівництво."
Прошу пана Володимира піднятися нагору та подивитися на сам механізм хронометра. Він погоджується. Поки підіймаємося директор розповідає далі:
- Рік тому годинник "заспівав" різними мелодіями. Кожну годину грає якась мелодія, гімн України, різні українські народні пісні такі, як "Два кольори", "Рушник", "Час рікою пливе", "Реве та стогне Дніпр широкий". Кожних 15 хвилин дає один бій, а кожну годину вибиває довго. Колонки направлені таким чином, щоб звук йшов далі, тобто на околиці його чути краще, ніж у центрі. Раніше, коли автомобілів було менше, то його дзвін чувся аж на Старому місті та Вишеньці. Щовечора бій відключають, аби не тривожити мешканці з сусідніх будинків.
Раніше годинник розташовувався з чотирьох сторін купольної башточки-надбудови, але після реконструкції в 1985 році змістилися на ярус нижче. Ще одну реконструкцію він пережив у 2005 році, коли механізм під'єднали до електрики.
- Вся колишня конструкція залишилася, єдине лише, що ми під'єднали його до мережі, а мелодії регулює комп'ютер, - говорить Ходацький, - Переводжу на літній та зимній час його я сам. Там не співпадає електронна частина з тією механічною, що була. Тому потрібно розраховувати час, на який його перевести. Першого разу я підіймався 46 разів вгору, щоб правильно все налаштувати. Тепер обходжуся 5-ма разами, - посміхається чоловік.
Коли ми дісталися п'ятого поверху, я розраховував побачити великий механізм із шестернями та маятником, але цього не сталося. Одна із картин експозиції музею Афганської війни, що сьогодні розташований у Вежі, виявилася на завісах, за нею у бійниці розмістилася "робочих" частин часоміра. Пан Володимир показує датчик температури, спеціальні ресори, на яких стоїть пристрій, що забирає вібрацію, та електронну частину, яка розміщення над усім іншим. Усього таких є 4 штуки в різних частинах Вежі. Циферблати, що назовні, в минулому році пофарбували, тому що почала з'явилятися іржа.
Після цього підіймаємося на оглядовий майданчик, де раніше знаходилися годинники. Тут розміщені гучномовці, які сповіщають про початок кожної нової години. Відповідальний за Вежу розповідає, що в цьому місці планують встановити спеціальні біноклі та пускати туристів, але поки що це лише задум.
- А здогадайтеся який розмір має флагшток на Вежі, - раптом запитує пан Володимир.
- Не знаю, може три метра, - невпевнено відповідаю.
- Еге! Майже 12. А знизу й не скажеш, правда? Його встановлюють лише наші альпіністи. До речі, вони найкращі, навіть у Білорусь їх запрошують, коли потрібно виконати висотні роботи. Всім іншим вилазити на дах заборонено.
- Розумію.
Вже надворі, коли ми прощалися, Вінницький годинник вибиває полудень. Звіряю наручними, мої трішки відстають, але залишаю як є, аби не спізнюватися. Для журналіста краще прийти раніше, ніж спізнитися, а ось годинник на Вежі тримає точність.
Ще один цікавий факт про головний вінницький годинник:
При визволені міста в 1944 р. радянські війська стріляли по Вежі з гармати, намагаючись вибити звідти німецького спостерігача-коректувальника. На щастя, добротна 2-х метрова кладка і 3-х метрова біля підніжжя витримала прямі влучання, сліди яких можна побачити по надщербленій цеглі. Був пошкоджений лише годинник. Потім його відновили.
20 вересня на Немирівському шосе у Вінниці сталася дорожньо-транспортна пригода, де постраждало двоє дорослих та троє дітей. Нині найважчою залишається дев’ятирічна дівчинка, яка перебуває під апаратом штучної вентиляції легень.
Про це йдеться у сюжеті телеканалу “Віта”.
Як з’ясувалося згодом, у ДТП постраждали 41-річний водій легковика та троє його неповнолітніх пасажирі...
Валерій і Тетяна Гуртовенко наважилися вдруге стати на весільний рушник після 50 років шлюбу. На "золоте весілля" завітали й почесні свідки, які проводжали молодят пів століття тому. Церемонію провели відповідно юридичних вимог та видали свідотство про одруження нового зразка.
Про це повідомляє телеканал "Віта".
Пара одружилася у вересні 1973 року. А цьогоріч...
У Вінницькій міській клінічній лікарні №1 оновили терапевтичне відділення. Палати обладнали зручним санвузлами з поручнями, душовими кабінами, електричними функціональними ліжками, які можуть регулювати положення, системою клімат-контролю, індивідуальним освітленням, кнопкою для екстреного виклику медперсоналу, телевізором та мережею Wi-Fi.
Про це повідомляють у департаменті охорони здоров&...
У центрі ветеранського розвитку на базі Вінницького національного технічного університету завершили навчання перші помічники ветеранів Вінниччини. 19 фахівців працюватимуть у Вінницькій, Хмільницькій, Тульчинській та Гайсинській громадах. Навчання тривали три тижні.
Про це повідомляють у Вінницькій обласній військовій адміністрації.
Програма фахівця по роботі з ветеранами включал...
У Вінниці провели операцію з реконструкції дефекту кісток обличчя. Титановий імплант надрукували на 3D-принтері.
Операцію напрямку щелепно-лицевої реконструктивної хірургії провели у Вінницькій обласній клінічній лікарні ім.М.І.Пирогова.
Реконструкція та ендопротезування кута та гілки нижньої щелепи провели спеціалісти на чолі з Олександром Кобяковим. Лік...
На базі Калинівської районної лікарні відкриють Центр реабілітації військових. Медики наголошують, що у закладі лікуватимуть не лише поранення, а й зцілятимуть душу.
Про це йдеться у сюжеті телеканалу “Віта”.
Під нове відділення віддали перший поверх медзакладу. Наразі тут ведуться чорнові роботи. Одночасно у стаціонарі зможуть відновитися щонайменше 40 пацієнтів.
Ремонт робил...