У Вінниці, які у всій країні, пройшла хвиля декомунізація згідно з новим Законом "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки". Усього в місті змінили назви 135 вулицям та демонтували 20 різних об'єктів. Але що сталося з цими меморіальними дошками, пам'ятниками та символами, які були зняті. Розбиралася редакція сайту Vinbazar.com.
У Вінниці визначили 20 об'єктів, які потрібно було демонтувати згідно із Законом (їх перелік можна переглянути тут). Про це читаємо у рішенні міської ради №3013. У другому пункті, зокрема, вказано:
"Власникам, балансоутримувачам будівель та споруд або земельних ділянок, на яких розташовані вищевказані об’єкти, провести їх демонтаж у встановленому порядку, передати у Вінницький обласний краєзнавчий музей та в термін до 01.02.2015 р. проінформувати виконком Вінницької міської ради щодо виконання даного рішення".
Редакція сайту Vinbazar.com завітала до краєзнавчого музею, аби подивитися, де знаходяться декомунізовані пам'ятки. У холі зустрілися із заступником директора з господарської роботи Михайлом Домбровським. Він провів нас у двір музею. Тут під відкритим небом і зберігають барельєфи та таблички, які зняли з будинків. Місце під цілодобовою охороною та наглядом відеокамер. Усього музейникам передали 8 об'єктів із 20, де знаходяться інші в закладі не знають. Пан Михайло говорить, що їх демонтажем займалися різні організації на балансі яких знаходилися пам'ятки, тому можливо хтось залишив їх собі.
Наразі кожну з дошок потрібно дослідити та описати, дізнатися про авторів, які їх створювали. Раніше ходили чутки, що всі об'єкти перевезуть до філії музею Iсторико-меморіального комплексу пам’яті жертв фашизму, що у Стрижавці на місці ставки "Вервольф", але заступник директора краєзнавчого музею розповідає, що до цього ще далеко. Для експозиції потрібно місце, спеціальні стенди, варто провести науково роботу, тому, коли може з'явитися подібна виставка, сказати навіть не береться.
Щоправда один із декомунізованих об'єктів вже знаходиться на Вервольфі. Мова йде про пам'ятник Жовтневого повстання, який стояв перед будівельним технікумом, що біля готелю "Південний Буг". Його демонтували наприкінці січня.
Ще один об'єкт, який знаходився у списку на декомунізацію, зняли, але залишили у себе працівники Вінницького Універмагу. Макет Ордену Трудового Червоного Прапора спиляли 13 січня.
Кілька об'єктів залишилися не демонтованими. Наприклад, мозаїку «Будь достоин эпохи, ровесник!», яка знаходиться на площі Європейській, завішали національним прапором.
Символи СРСР серп та молот залишили на капітелях будівлі, що знаходиться на Соборній. Щоб їх зняти потрібен дозвіл із Міністерства культури, тому що будинок є пам'яткою архітектури. Питання ще вирішується.
Хоча варто сказати, що на будинку, де розташована Вінницька районна рада (Хмельницьке шосе, 17), були подібні капітелі, але їх вдалося демонтувати без шкоди для загального вигляду споруди.
Також є об'єкти, які не потрапили до списку підготовленому комісією, що займалася питаннями декомунізації при Вінницькій міській раді. Зокрема, на будівлі, де знаходиться Вінницька філія "Університету сучасних знань" за адресою вулиця Академіка Янгеля, 4 (колишня Фрунзе) була мозаїка із зображенням радянського герба. Цей об'єкт не потрапив до згаданого списку, але її також демонтують. 14 червня робітники цілком зняли мозаїку разом із серпом та молотом. Але декомунізація тут ні до чого. За словами останніх, демонтаж наказали зробити, тому що воно все сипалося та знаходилося в аварійному стані.
30 вересня у Вінниці встановили скульптуру композитора Миколи Леонтовича, яку напередодні евакуювали з прифронтового Покровська на Донеччині. Композицію розмістили у Центральному парку на місці пам'ятника радянського письменника Максима Горьокого, який демонтували у 2022 році.
"Тимчасово релоковано до Вінниці памʼятник Миколі Леонтовичу з Покровська. Памʼятник обовʼязково повернетьс...
Начальник управління безпілотних систем одного з батальйонів 120 бригади територіальної оборони Юрій Басюк записав відеозвернення з критикою посадовиці, що відповідає за мобілізацію у Вінниці. За методи жінку позаочі називають "Гестапо".
Ролик опубліковано 29 вересня.
За словами військового, йдеться про заступницю керівника Вінницького об’єднаного міського т...
30 вересня у Вінниці почали перевозити пасажирів автобуси MAN. Транспорт курсуватиме за маршрутом №19 "Вишенька - Вінницькі Хутори".
Про це повідомив радник міського голови Вінниці Віктор Перлов.
"Сьогодні на маршрути виїхали MAN A20 Lion's City, які місто закупило у кількості 6 одиниць. Обслуговують 19 маршрут. Автобуси 2018 року, довжиною 12 метрів, мають 44 м&rs...
На Вінниччині стало складніше викликати швидку допомогу за номером 103. Мешканцям нагадують про альтернативний спосіб загальний номер 112.
Про це повідомляють у департаменті охорони здоров'я та реабілітації Вінницької обласної державної адміністрації.
"Останнім часом почастішали перебої в системі роботи Укртелеком, й мешканці області не можуть додзвонитися на лінію...
Майже 2 тисячі людей загинули, а ще майже 21 тисяча травмувалася у дорожньо-транспортних пригодах від початку року в України. Найнебезпечнішими автодорогами за кількістю аварій наразі є M-06 Київ — Чоп та М-30 Стрий — Умань — Дніпро — Ізварине, яка перетинає Вінницьку область.
Про це повідомляє сервіс Опендатбот.
Від початку року кількість ДТП з постраждалими ...
12 звільнених з полону бійців відновили водійські посвідчення у сервісному центрі МВС Вінницької області. Захисники повернулися додому після обміну на День Незалежності.
Про це повідомляють у Сервісному центрі МВС у Вінницькій області.
"Це був 55 обмін військовополоненими. Тоді додому повернулося 115 військовослужбовців. Всі вони були захоплені у полон ще в перші місяці...