Віталій Головенько - реконструктор зі стажем. Вінничанин 10 років займається перевтіленням у воїнів різних часів. У гардеробі - солдатські мундири майже всіх армії, які воювали в Україні протягом 20 століття. Завдяки хобі чоловіка часто запрошують до участі в історичних фестивалях та на зйомки в кіно.
Віталію майже сорок років. У звичайному житті керує власним успішним адвокатським бюро, а у вільний час разом з однодумцями влаштовує реконструкції битв різних часів.
“Чому я цим займаюся? Тому що це цікаво. Такий собі своєрідний спосіб вивчення історії. Існує два види засвоєння будь-якого предмету - академічний, коли знання отримуєш з книжок, та практичний, коли потрібно проводити експерименти, дослідження та таке інше. Так ось реконструкція - це практичний вид, які дозволяє зануритися в історію та краще її зрозуміти”.
Першою реконструкцією, у якій Віталію довелося брати участь, стало відтворення бою за визволення Вінниці від фашистів. Масштабний захід проводили до 66-ї річниці звільнення міста на території автоклубу “КАіСА”. Для того, щоб взяти участь в заході, Віталію довелося позичати речі в знайомих. Він грав роль німецького солдата 172-го полку Вермахту.
Реконструкція на “КАіСА” 2010 рік
Сьогодні в реконструктора близько тридцяти різних костюмів. Для зберігання одягу доводиться використовувати окремий склад у 20 квадратних метрів. Витрати на хобі називає виправданими.
“Взагалі захоплення та “дорого” - це речі несумісні. Зрозумійте, ви ж не витрачаєте на своє хобі останні гроші. Це допустимі суми з сімейного бюджету. Хтось займається рибалкою, хтось збирає марки, хтось розводить голубів і для людей, які на це не витрачають власні гроші, то воно зі сторони виглядає ніби дорого. А для тих, хто таким чином задовольняє свій внутрішній спокій, то ні. Повірте - це значно дешевше ніж ходити до психіатра”, - говорить Віталій Головенько.
Дружина захоплення вінничанина підтримує. Час від часу й сама бере участь у відтворенні жіночих образів різних часів. За словами реконструктора, часто учасниками тематичних заходів стають цілі династії, де втілення образів минувшини стало сімейною справою. Є такі й серед спільноти у Вінниці.
“У сім’ях до подібного захоплення відносяться спокійно. Якщо в родині це викликає дискомфорт, то реконструкції не буде. Тобто як і в будь-якому іншому хобі. Якщо вудки ламають об коліно та викидають з вікна, то теж не буде рибалки”, - посміхається співрозмовник.
Шість років поспіль вінницькі реконструктори за підтримки обласного краєзнавчого музею організовують фестиваль військово-історичної реконструкції “Жива історія”. Проходить захід на ставці Wehrwolf. Щороку в селище Стрижавка приїздить до двохсот ентузіастів, які відтворюють бій між військами Вермахту, Червоної армії та УПА. Зазвичай фестиваль проходить на початку осені, але в 2020 році задля безпеки як учасників, так і глядачів, вирішили відкласти зустріч до наступного року.
фото з фестивалю "Жива історія"
Перенесення спіткало й інший міський фестиваль, постійними учасниками якого є Віталій разом з однодумцями. Мова про захід “Вінниця - столиця УНР”, яким зазвичай приваблюють туристів на Покрову.
“Навесні до початку пандемії ми встигли взяти участь в реконструкції, яка проходила у Болгарії. Там відтворювали період російсько-турецької війни. Для них це дуже знаково, тому що йдеться про події, які стали відправною точкою у створенні самостійної болгарської держави в сучасному її розумінні. Ми відігравали імперських солдатів. На реконструкції до цієї країни ми їздимо два роки поспіль”.
Болгарія, місто Добрич 2019 рік
Вінницькі реконструктори є гостями та учасниками щорічного фестивалю “Остання республіка” в Кам’янці-Подільському. Також відвідували “Повстанський хутір” на Житомирщині, де відтворювали останній бій УПА з НКВД, який відбувся тут в 1956 році.
“Реконструкція - це не щось документальне. Це коли ми через певні образи намагаємося зрозуміти, як воно було. Знаєте народне прислів'я: “Якщо хочеш зрозуміти людину, одягни її чоботи та пройди її ж дорогою”. Тому ми пробуємо приміряти чужі чоботи, щоб краще зрозуміти події минулого”.
Вінницькі реконструктори також є частими гостями на кіномайданчиках. Вони допомагають створювати документальні стрічки, знімаються в епізодах, що ілюструють певні історичні події. Художні фільми також не виключення. Віталій з друзями, свого часу, допомагали творцям фільму “Крути 1918”.
Вінничани прямували до Львова на інший захід, але, за попередніми домовленостями, мали провести пів дня, граючи в масових сценах бійців армії УНР.
“Потрапивши на знімальний майданчик, ми побачили, що чимало речей не відповідає історичній достовірності. Почали говорити з творчою групою, допомагати. Наші хлопці показували акторам, як гвинтівку перезаряджати, які в той час були стройові команди. Вийшла надзвичайна атмосфера. Особливо, коли знімали бій. Там серед поля викопали окопи, сніг, холодно все - як насправді. Інші ховалися в намети грітися в перервах, а ми з хлопцями ні, тому що хотілося досягнути цілковитої достовірності”, - розповідає Головенько.
Вінничани разом з актором Олексієм Тритенком
Реконструктори підтримують дружні зв’язки з кінотворцями досі. Завдяки їх зусиллям у Вінниці провели допрем’єрний показ “Крутів”, на який приїхали виконавці головних ролей та члени знімальної команди.
Ще один фільм, у якому брали участь вінничани, “Матч” з Сергієм Безруковим та Єлизаветою Боярською в головних ролях. Російську стрічку випустили ще до війни на Донбасі. Зйомки проходили у Києві. Вінницькі любителі історії грали німецьких солдатів.
До двох картин, які знімали у Вінниці, також запрошували Віталія з друзями. Йдеться про фільми “Таємна операція”, де розповідають про замах на Симона Петлюру, а також “Відлуння” - про події німецької окупації міста. До речі, саме через нього влітку 2019 року перекривали частину вулиці Соборної. Обидва належать авторству режисера Валерія Шалиги.
Курйози та нестандартні ситуація під час реконструкції стаються постійно, розповідає Віталій Головенько. Як ретельно б не прописували сценарій, але часто щось йде не “за планом”. Коли піротехніка вибухає не вчасно, хтось починає бігти в інший бік ніж мав, або стаються випадкові травми - це додає процесу реалістичності, який і приваблює учасників, зауважує співрозмовник.
Реконструктори намагаються підтримувати зв’язок з однодумцями з інших країн. Існують ентузіасти, які перевтілюються в досить несподівані образи. Наприклад, згадує Віталій, у Москві є група, яка відтворює повстанців УПА, а в США з 1997 року діє фантастична організація, члени якої відтворюють штурмовиків із саги “Зоряні війни”. Вона носить назву “501 Легіон” і на сьогодні нараховує близько 12 тисяч членів по всьому світу.
Читайте також: Історія вінничанки, яка по всій Європі перемагає в чемпіонатах з середньовічних боїв (Фото)