У радянські часи пропаганда порівнювала Вінниччину з “цукровим Донбасом”. Регіон славився значними посівними цукрового буряка та кількістю виробленої продукції. Чи зберігся за областю гучний статус сьогодні?
Після розпаду СРСР в Україні залишилося 192 підприємства, які виробляли цукор. За період незалежності кількість заводів зросла до позначки в 252 виробництва, але після 2003 року почала знижуватися. Для порівняння, у цьогорічному сезоні про запуск оголосило близько тридцяти з них.
В той же час, за даним держстату, загальна кількість виготовленої продукції скоротилася в понад четверо: з 4,7 мільйона тонн до близько одного мільйона тонн на рік.
Кожен четвертий кілограм цукру в Україні виробляють на Вінниччині, не втомлюються щорічно звітувати представники місцевої влади. Подібні заяви небезпідставні. За підрахунками Міністерства економіки, протягом 2021/2022 маркетингового року в Україні очікують “зварити” цукру на рівні 1,4 млн тонн. Прогнозують, що 330-350 тис. тонн з них будуть “вінницьким”.
«Вінниччина утримує лідируючі позиції з виробництва цукру протягом всіх років незалежності. І хоча площі під цукровими буряками з 1990 року скоротились майже в 4 рази, валові збори цукрових буряків зменшилися за цей період лише вдвічі», – повідомляв у листопаді голова місцевої облдержадміністрації Сергій Борзов.
Динаміка виробництв цукру на Вінниччині за останні десять років
Сьогодні в регіоні працює 5 заводів. Усі приватні. За інформацією Національної асоціації цукровиків України, стільки ж підприємств запустилося цьогоріч на Хмельниччині та Київщині, у Полтавській області робота триває на чотирьох цукрованях.
Ще один Іллінецький цукровий завод у 2021 році не запустився через правові та економіні складнощі, які склалися на підприємстві.
"Раніше на Вінниччині працювало більше заводів, але вони були технічно "слабшими". На більшості з них переробляла близько 1 тисячі тонн буряків за добу. Для прикладу, сьогодні "Гайсинський" переробляє 8 тисяч тонн сировини за добу. Тобто стількиж як 8 колишніх підприємств", - розповідає посадовець профільного відділу Вінницької ОДА, що відповідає за роботу з агропромисловим комплексом Микола Заїка.
За словами співрозмовника, Вінниччина також залишається в лідерах за кількістю посівних площ цукрового буряка в Україні. У господарствах області щорічно збирають близько 3 мільйонів тонн коренеплодів. Крім того, в регіоні переробляють не лише власні вирощені буряки, але й завозять сировину з сусідніх областей.
“Останні три роки в області посіви цукрового буряка збільшуються. Проте на вирощування впливають зміни кліматичних умови, все частіше стаються засухи. Дійшло до того, що певні приватні господарства Вінниччини, не буду їх називати, поставили вирощування цієї культури на полив”, - зауважив Заїка.
Загалом у Вінницькій області площі вирощування цукрового буряка збільшили до 49,6 тисяч га. Це найвищий показник в країні. Наступного року посіви планують розширити ще.
На сьогодні цукрова галузь України дозволяє виробляти до 2 млн тонн бурякового цукру в рік. Такий обсяг цілком забезпечує внутрішні потреби країни, які оцінюють в розмірі 1,1 – 1,2 млн тонн, зауважують у Міністерстві економіки.
Проте вдалий врожай буряків у 2021 році не означатиме зниження ціни на цукор. Причина в енергоносіях. Стрімке зростання вартості газу, яке сталося на початку листопада, відіб'ється на кінцевій вартості продукції. Коливання торкнуться навіть тих заводів, які встигли переобладнати виробництва під альтернативні види палива, тому що на загальному фоні їхня вартість також почала зростати. Заплатити різницю доведеться покупцям.