Цьогоріч на Вінниччині почали вирощувати гарбузи для експорту за кордон. Урожай закуповує компанія з Хмельницького, яка займається сушкою та поставкою готового продукту до Європи. Фермери переконують - вінницька ягода цілком органічна та здатна пройти перевірку будь-якої світової лабораторії.
Контракт на поставку гарбузів отримало підприємство Organic-D із Сутисок. Основний напрям агропідприємства - вирощування борщового набору: моркви, столового буряка, картоплі, цибулі, капусти, але цьогоріч наважилися на нову культуру.
“Ідея виникла досить просто. До нас приїхали хлопці з торгового дому “Аврора”, що в Хмельницькому. Вони займаються сушінням гарбузів для поставок у Європу, мають власні переробні потужності. Шукали надійних партнерів, які можуть вирощувати для них продукцію, та запропонували контракт,” - розповідає редакції сайту Vinbazar.com директор підприємства Вадим Кричковський.
директор агрокомпанії Organic-D Вадим Кричковський
Для проєкту закупили насіння у Польщі. Обрали гібрид Тіана, тому що він має значну плодову частину та мало зернят. За словами бізнесмена, планують зібрати урожай в розмірі 40 тонн з одного гектара. В 2020 році всього висадили ділянку в 3 га. За договором один кілограм продадуть за ціною у 8 евроцентів.
“Цьогоріч трохи не сприятливі умови були для гарбуза. Розумієте, це теплолюбива культура, а весна виявилася холодною. Через це на місяць затяглася вегетація, тому збирати плануємо наприкінці вересня, - каже підприємець. - Щоб виростити гарбузи максимально органічними, ми доглядали за рослинами вручну. Встановили крапельний полив. Крім води і сонця, він практично нічого не отримував”.
Вінницькі гарбузи після переробки поїдуть до Німеччини, Чехії та Польщі. Подібні домовленості на вирощування Тіани отримали ще три підприємства з Львівщини, Тернопільщини та Івано-Франківщини.
Як розповів редакції сайту Vinbazar.com директор торгового дому “Аврора” Олександр Майстер, за сезон вони переробляють близько 600 тонн гарбузів. Після висушування у продукті залишаються більшість корисних речовин та вітамінів. З 10 кг м’якоті виходить близько одного кілограму готової продукції. Реалізують її у вигляді борошна.
“Продукцію експортуємо до Євросоюзу. Її широко застосовують у кондитерській справі, випікають хліб, додають у каші або млинці. Висушений гарбуз зберігає чимало бета-каротину та вітамінів. Ми це перевіряли у лабораторії. Також гарбузове борошно додає стравам смаку”, - розповідає Олександр Майстер.
Підприємство у Хмельницькому займається подібним напрямом вже 4 роки. Частину продукції також реалізують в Україні під брендом “Гарбузяка”.
Вадим Кричковський зауважує, що в планах також продавати гарбузи споживачам в Україні. Сьогодні ведуться переговори з супермаркетами про роздрібну торгівлю. Завдяки власному овочесховищу на 3 тисячі тонн в Organic-D здатні зберігати продукт свіжим протягом року.
“Коли почнемо збирати, то маємо намір частину гарбуза реалізувати серед своїх клієнтів у області, а це практично всі торгові мережі, які є у Вінниці. Ведемо переговори також з меншими магазинами чи їм взагалі цікава подібна співпраця. Продукт новий, тому попит на нього невеликий, але культура споживання, як і у лохини, наприклад, буде рости”, - каже підприємець.
Якщо реалізація гарбуза виправдає себе, то в наступному році планують збільшити площі посівів вдвічі.
У цьому році також засадили експериментальну ділянку з хроном. Культуру спробують вирощувати для потреб Вінницької харчової фабрики. За словами Кричковського, головна проблема полягала в тому, що не існує перевіреної технології вирощування цієї культури, тому довелося винаходити "з нуля".
“Висадили якісні саджанці з Словаччини. Через те, що технологія не розроблена, довелося випробовувати різні гербіциди та дивитися, як вони впливають на рослину. Трохи, звичайно, пошкодили, але тепер знаємо, чим обробляти посіви, щоб не було бур’яну. Вже в наступному році займатимемося вирощенням для реалізації”, - каже очільник агрокомпанії.
Читайте також: Вінницьку область хочуть визнати зоною стихійного лиха