Контроль за артеріальним тиском дозволяє своєчасно виявити гіпертонію та інші порушення, спостерігати динаміку лікування, а також попередити серйозні наслідки. Часто серцево-судинні патології протікають безсимптомно і єдиним проявом може бути відхилення артеріального тиску від норми. Для його виміру сьогодні не обов'язково йти на прийом до лікаря, достатньо купити домашній тонометр для самостійного використання. Але як вибрати оптимальний варіант, щоб він був простим в експлуатації, при цьому точним і, бажано, функціональним? Для цього необхідно ознайомитись з типом роботи кожного типу вимірювачів тиску.
Всім знайомий тип тонометрів – механічні вимірювачі, які навіть зараз, як правило, використовує більшість лікарів у медустановах. У руках досвідченого користувача – це найточніший прилад. Однак такий апарат не підходить для літньої людини або того, хто має проблеми зі слухом, зором, а також страждає на стрибки тиску, гіпертонію, порушення серцевого ритму та інші захворювання. Той, хто хоч раз у житті відчував сильний стрес, занепад сил, запаморочення та інші неприємні симптоми, зрозуміє, як непросто самому собі зробити вимір АТ механічним тонометром. Тому ще тремтять руки, погіршується зір та загальний стан. Для вимірювання треба самостійно за допомогою груші накачати повітря в манжету, після чого слід одночасно поступово випускати його, слухати тони стетоскопом і уважно відстежувати, як змінюється положення стрілки на манометрі. Знаючи цей непростий процес, більшість користувачів віддають перевагу електронним моделям, які діляться на напівавтоматичні та автоматичні. У напівавтоматах процес подачі повітря в манжету на плечі відбувається вручну, як у механічних тонометрах, а далі все відбувається в автоматичному режимі – апарат сам знімає показання та виводить результат у цифровому вигляді на дисплей електронного блоку. Автоматичний тонометр – найпростіший і багатофункціональний, а його результат найменше залежить від людського фактора. Достатньо дотримуватись правил вимірювання тоді Ви максимально швидко отримаєте точні показники АТ, а також зможете бачити, як змінювалися результати за певний період часу, дізнатися чи є порушення серцевого ритму, передати дані на ПК та інші.
Прилади відрізняються місцем кріплення манжети та конструкцією:
Який обрати автоматичний тонометр залежить від наступного:
Щоб отримати точний результат, потрібно дотримуватись правил вимірювання. Не проводити процедуру відразу після їди, фізичних навантажень, куріння, алкоголю. Потрібно сісти рівно, розслабитися, спертися на спинку стільця. При вимірюванні тонометром на зап'ясті важливо, щоб електронний блок був на рівні серця. Під час процедури не можна рухатись та розмовляти. Дотримання цих умов допоможе швидко отримати точний результат. Якщо є сумніви щодо правильності показань, то рекомендується провести вимірювання ще два рази, кожен з інтервалом у дві-три хвилини.