З моменту заснування ІТ-індустрія стрімко розвивалася. Вона перетворилася з ніші для ентузіастів в потужний двигун світової економіки. У сучасному світі знайти своє місце в цій динамічній сфері означає забезпечити себе перспективами та фінансовим благополуччям. Щорічно величезна кількість фахівців прагне пройти через ворота IT-компаній. І пас сюди не тільки реальні компетенції, а й уміння проявити себе на етапі первинного відбору і під час інтерв'ю, розповідає Єгор Буркін, досвідчений розробник і засновник Python Tech Solutions.
Незаперечно, що зараз IT-фахівці затребувані як ніколи. Згідно з дослідженнями, в Україні у 2022 році попит на ІТ-персонал зріс на 20%, і ця тенденція зберігається і сьогодні. Технологічний сектор стає драйвером інновацій у різних галузях – від медицини та фінансів до маркетингу та освіти. Однак, незважаючи на безліч можливостей, пошук свого місця в світі кодів і алгоритмів вимагає грамотної підготовки до всіх етапів найму.
У цій статті ми розкриємо ключові аспекти процесу відбору та співбесіди в IT. У цьому нам допоможе Єгор Буркін, досвідчений розробник і творець Python Tech Solutions. Ще кілька років тому він періодично був кандидатом в ті чи інші компанії, проходячи співбесіди, а сьогодні виступає в ролі інтерв'юера, залучаючи персонал в свій стартап.
Коли справа доходить до пошуку роботи в ІТ-індустрії, процес найму часто не береться до уваги. Всі говорять про навчання і майбутні високі зарплати. А як перейти від навчання до заробітку часто залишається загадкою. ІТ – динамічна сфера, тому принципи найму також швидко змінюються, каже Єгор Буркін. Але все ж є деякі «постійні» і характерні етапи селекції. Тому до них потрібно підготуватися і постаратися показати себе в кращому світлі.
Першим кроком у цьому процесі зазвичай є складання резюме. Важливу роль відіграє будь-яка заява про прийом на роботу в сфері інформаційних технологій - воно виступає «візитною карткою» здобувача. Однак, як показує досвід, IT-сфера віддає перевагу не епітетам, а конкретному досвіду, навичкам і досягненням. Претенденти зі значним досвідом і портфоліо можуть просто обмежитися зазначенням основних етапів кар'єри і завдань в своєму резюме, які раніше виконувалися в певних проєктах.
HR-менеджери, як ланки в цій складній системі, займаються аналізом поданих резюме. У невеликих стартапах первинний відбір здійснює керівник або його помічники, зазначає Єгор Буркін. Вони оцінюють придатність кандидата на вакансію, його освіту і досвід роботи. На цьому етапі здобувачеві важливо представити свої ключові досягнення і навички у виграшному світлі, щоб привернути увагу рекрутерів.
Однією з характерних особливостей найму в IT-індустрії часто є тестове завдання. Вона часто відокремлює тих кандидатів, які будуть відсіяні відразу або потраплять на наступний етап - співбесіду. Без сумніву, на думку Єгора Буркіна, досвідчених фахівців можна звільнити З цієї процедури, більш того, кандидат, в якому зацікавлена сама компанія, напевно має роботу прямо зараз і не стане витрачати час і сили на перевірку.
"Я розумію, коли тест пропонують новачкові після закінчення вузу або кандидату, який кардинально змінює сферу діяльності", - каже Єгор Буркін. - "Але якщо це розробник, який, наприклад, п'ять років в ІТ, то питати його про це неправильно. Я, перебуваючи в подібному статусі, пару раз тактовно відмовився. Напевно, я списував це на недосвідченість менеджерів з персоналу, які писали з такими пропозиціями".
Для початківців розробників або тих, хто ще не накопичив значного досвіду, можуть бути запропоновані різні варіанти завдань, в тому числі у вигляді вікторин і тестів, що демонструють їх потенціал. Їм важливо відповідально підійти до реалізації, підтвердити готовність вчитися і вирішувати навіть незнайомі для них завдання.
В цілому у великих IT-компаніях процес найму добре структурований і професійно організований. Це налагоджений механізм, де кожна людина знає, що робити: оцінювати кандидата, просити його виконати тест, запрошувати на співбесіду, уточнювати інформацію у певних технічних фахівців і т. д.
Процес відбору кандидатів всередині компанії - це складна і важлива процедура, спрямована на пошук кращого претендента на ту чи іншу відкриту вакансію. Вона включає в себе кілька етапів, кожен з яких покликаний оцінити навички, досвід, особисті якості і загальний потенціал кандидата. Перед тим як викликати людину на співбесіду, передбачені наступні кроки:
Наступним кроком також може бути тестове завдання. Після цього, або відразу (грунтуючись на досвіді і даних резюме або інформації з відкритих джерел, таких як сторінка LinkedIn) кандидата запрошують на співбесіду.
Якщо кандидата чекають на співбесіду, то ключове питання для нього - що ж насправді зададуть? Однозначно відповісти не так-то просто, впевнений Єгор Буркін.
Однозначно, початківці фахівці дізнаються про теоретичну базу. Зараз це цілком типова практика. Роботодавці часто задають різноманітні теоретичні питання в процесі співбесіди, незалежно від посади, на яку претендує кандидат. Такі питання можна задати менеджерам проектів, бізнес-аналітикам, тестувальникам, розробникам, дизайнерам.
Однак варто відзначити і необхідно розуміти, що в багатьох випадках ці абстрактні питання не завжди є прямим відображенням майбутньої роботи. Часто роботодавці використовують їх для того, щоб оцінити рівень знань потенційного співробітника. Незважаючи на це, такі питання можуть допомогти виявити, наскільки кандидат здатний логічно міркувати і вирішувати нетипові проблеми.
Сама робота в IT-індустрії зазвичай пов'язана з практичними навичками і вміннями для вирішення конкретних завдань. Тому, хоча питання на співбесіді можуть бути абстрактними, вони все ж допомагають роботодавцю оцінити кандидата з різних сторін і зрозуміти, як він може впоратися з викликами і нестандартними ситуаціями.
Про що ще запитують на співбесіді з кандидатом. Тут, за словами Єгора Буркіна, багато що залежить від виду співбесіди. Але найчастіше тут обговорюється наступне:
Поради від Єгора Буркіна з підготовки до співбесіди Універсальних правил успішного проходження співбесіди не існує. Хороший фахівець, який підходить на посаду, в більшості випадків її отримає, навіть якщо проявив себе не кращим чином. Але якщо відповідних кандидатів 2-3, то шанси на успіх вище у того, хто буде хороший на співбесіді. Саме тому варто підготуватися до співбесіди. Ось кілька рекомендацій з цього приводу від Єгора Буркіна:
Пам'ятайте, що підготовка до співбесіди - це не тільки технічні знання, а й вміння продати себе як цінного кандидата, переконаний Єгор Буркін. У процесі найму в IT-компанію все починається з ретельної підготовки і продовжується низкою питань, відповіді на які доводять вашу компетентність і здібності. Процес працевлаштування - це тонкий баланс між технічними знаннями та особистими якостями. Погляд Єгора Буркіна, засновника компанії Python Tech Solutions, дозволяє побачити всі відтінки і тонкощі цього процесу. Бути готовим продемонструвати свій досвід і стійкість, підготуватися до технічних питань і завдань, І пам'ятайте, що кожне інтерв'ю - це можливість не тільки показати свої знання, а й більше дізнатися про компанію і її культуру. І ще один момент – ваш шлях до успішної кар'єри в IT починається не з першого робочого дня, а з відправки резюме і відвідування співбесіди. Ставтеся до цього саме так і шанси на успіх.