Ви також думаєте, що шахи можуть лише просто розважати дитину? Насправді це не зовсім так. Логічна гра позитивно впливає на дитячий інтелект та сприяє активнішому розвитку. До речі, дослідження 2024 року показують, що діти, які грають у шахи, покращують свої оцінки й загальні здобутки в навчанні на 35-40%. А почати знайомство з цією захопливою грою варто з питання, як розставити шахи на дошці.
Правильне розміщення фігур — це фундамент успішної гри. Без цього неможливо повноцінно брати участь у партіях та розуміти стратегічні ходи. Крім того, процес навчання розстановці розвиває у дитини пам'ять, увагу та посидючість.
Почніть із пояснення структури шахівниці:
Дошка складається з 64 клітин, розташованих у 8 рядах та 8 колонках.
Клітини постійно чергуються: світлі, темні, світлі, темні й т.д.
По горизонталі клітини позначаються буквами від «a» до «h», а по вертикалі — цифрами від «1» до «8».
Зверніть увагу дитини, що нижній лівий кут дошки має бути темного кольору.
Представте дитині кожну фігуру, ніби знайомите з персонажем. Корисно буде провести аналогію з улюбленими героями з мультиків, якщо є можливість. Загалом постарайтеся пояснити простіше:
Пішак — найменша фігура, їх по вісім штук у кожного гравця.
Тура — виглядає як вежа, по парі у кожного.
Кінь — нагадує голову коня, їх теж по два.
Слон — фігура з косим верхом, по два у кожного.
Ферзь — найпотужніша фігура, яку вважають королевою, їх по одній з кожного боку.
Король — головний «персонаж», втрата якого означає кінець гри, теж по одному у гравця.
Розгляньте кожну фігуру, обговоріть її зовнішній вигляд та особливості. Ще краще, якщо дитина сама опише — вона надалі спиратиметься на свої ж асоціації.
Тепер перейдіть до розташування фігур. Поясніть не поспішаючи, скоріш за все доведеться кілька разів повторити, як розставити шахи:
Кожен гравець має свої фігури на двох найближчих до нього рядах.
Усі 8 пішаків виставляються на другий від гравця ряд.
Основні фігури розташовуються на першому ряду в такому порядку зліва направо: тури по кутах, далі кінь, слон, ферзь на клітці свого кольору, а в центрі опиняється король.
Щоб процес навчання був цікавим та ефективним, використовуйте ігрові прийоми:
Придумайте короткі вірші про кожну фігуру та її місце на дошці.
Створіть картки із зображенням фігур та попросіть дитину розмістити їх у правильному порядку.
Влаштуйте невеликі конкурси на швидкість правильного розміщення фігур.
Постійне повторення — ключ до запам'ятовування. Щодня приділяйте 5-10 хвилин повторенню розміщення. Корисно розмістити в кімнаті візуальні підказки з зображення, як розставити шахи на дошці. Доречно використовувати програми та онлайн-ресурси, щоб прокачувати навички. А ще краще звернутись до спеціалістів, які спеціально навчають дітей. Наприклад, в онлайн режимі це роблять у школі CHESS LEADER. Найголовніше, щоб процес навчання був захопливим й різноманітним, і тоді дитина з радістю порине у світ шахів, розвиваючи свої інтелектуальні здібності та покращуючи успіхи.