14 липня 2022 року стало чорною датою в історії Вінниці. Цього дня окупанти здійснили ракетний обстріл міста. Під час атаки на площу Перемоги відомо про загибель близько тридцяти людей.
Як розповів речник командування Повітряних сиз ЗСУ Юрій Ігнат у інтерв'ю, загалом на Вінницю летіло 5 ракет типу "Калібр". Дві з них вдалося збити силам протиповітряної оборони на підльоті до міста, а три почергово влучили в Будинок офіцерів та біля "Ювілейного".
“В них була різна інформація, що тут готують нацистів, що йдуть військові збори, був якийсь і третій ще варіант. Мали вони якісь дані від своєї агентури. Випустили п’ять ракет. Летіли хитро: три з однієї сторони, а дві з іншого напрямку. Дві вдалося збити силам протиповітряної оборони, а інші впали на Будинок офіцерів та площу. Ворог ще й так розпланував маршрут, що хоч вони летіли з різних напрямків, але приземлилися з інтервалом в кілька секунд. Врятуватися було неможливо”, - розповів спікер.
Ракети досягнули цілі о 10:45. Потужні вибухи та стовпи диму виднілися з різних точок міста. Їх зафіксували камери відеонагляду. Редакція сайту Vinbazar.com підготувала відеоролик з хронологією подій того дня.
Досі різняться цифри, щодо кількості загиблих. Люди, які отримали поранення, продовжували помирати у лікарнях ще протягом кількох тижнів. Під час траурних заходів, що відбулися до роковин трагедії, озвучили імена 29 осіб. Його також опублікували начальник Вінницької обласної державної адміністрації Сергій Борзов та міський голова Сергій Моргунов. Але в цьому переліку також імена та прізвища, які збігаються з чотирма працівниками аеропорту "Вінниця", що загинули під час обстрілу летовища 6 березня. Йдеться про Олександра Кондратьєва, Олександра Драча, Миколу Крепкого та Олександра Мельничука, який поховали весною того ж року.
Представники відділу комунікації ОВА, до яких редакція зверталися, дати обґрунтовану відповідь цьому не змогли. У міськраді ж уточнили, що подібний список загиблих отримали від ініціативної групи, що представляла інтереси родин загиблих. Можливо йдеться про однофамільців, але сумнівно, що збіг міг статися чотири рази поспіль.
Редакції сайту Vinbazar.com вдалося знайти інформацію про 27 жертв обстрілу, детальніше про них можна прочитати тут. Ймовірно кількість загиблих більша, тому що серед потенційних померлих могли бути військові, втрати яких офіційно не оприлюднюють під час війни.
У роковини трагедії на місці, де впали російські ракети встановили пам'ятний знак загиблим, дизайн якого розробили разом з рідними. Душі померлих на ньому символізують обриси голубів.
Вінничанка Вікторія Головіна одна з тих, хто вижив під час удару попри складі опіки. В день атаки старший сержант перебувала на робочому місці у Будинку офіцерів. У 54-річної жінки після пережитого залишилася зламана ключиця, втрата слуху на одному вусі, а половина тіла вкрита шрамами. Ось, що вона пам'ятає про момент удару:
"...я вийшла в двір Будинку офіцерів. Присіла на лавочку, порозмовляла з колегою, знайомими... і якийсь мій дивний голос сказав мені пересісти на дальню лавочку.
Був потужній гуркіт двигуна, здавалося літак над нами, а ми його не бачимо. Всі дивилися в небо в напрямку церкви. І все. Нічого не пам'ятаю.
Я вставала з землі, на мені горів одяг... я дістала з сумки "Караван" і почала себе обливати водою. Зірвала білизну. Розуміла, це - опіки. В думках одне: "Вижити."
Повернулась на Будинок офіцерів. Нічого не видно. Повітря мало коричневий колір і в ньому літали маленькі червоні краплини. Я ніколи не забуду цей момент. Горіла трава, квіти і я...
Я почала бігти в сторону вулиці Коцюбинського. Перша калюжа після дощу, яка була моїм спасінням... я лягла в нею і почала обливати себе. Кричала, щоб допомогли і бігла до Петроцентру... ще не було швидких. Друга калюжа на тролейбусній зупинці... я знову охолоджувала своє тіло".
Вікторія стала героїнею фотопроєкуту «Скульптури», в межах якого фіксують рани військових та цивільних українців постраждалих під час бойових дій.
Після обстрілу 14 липня 2022 року безпосередньо територія Вінниці під атакою не опинялася. Принаймні за офіційною інформацією від представників влади. Лише в січні 2023 року після збиття у небі над містом ракети уламки всіяли Замостя, але обійшлося без постраждалих. Натомість ворог цілив по об'єктах у області, зокрема, бив "Кинджалами" по Вороновиці, кілька разів протягом зими атакував дронами-камікадзе Ладижинську ТЕС та електропідстанції у Жмеринці та Козятині.
Востаннє (станом на 3 серпня - ред.) біля Вінниці ППО збила дві російські ракети 26 липня. Уламки пошкодили готельний комплекс та тепличне господарство поблизу Стрижавки.
Читайте новини у нашому Telegram-каналі: https://t.me/vinbazar_fast