Подружжя Ігоря та Олени Рябцевих придбали колишній панський маєток у селі Чагів Оратівської громади Вінницького району. Пара займається реставрацією будівлі та планує оселитися в ній після завершення робіт.
Палац, чи то великий садибний будинок, належав пану Янковському. Після більшовицького перевороту власник виїхав за кордон, а нова влада організувала в ній сільську школу. Після того, як у середині 80-х поряд звели нову будівлю для закладу освіти, маєток стояв пусткою та руйнувався.
“Ми його придбали на аукціоні як руїну у 2017 році. Це була ідея чоловіка, який звідси родом. Колись у школі математику викладав його дід. Будівля перебувала у аварійному стані, чимало розібрали місцеві. Стара покинута школа стала місцем для зібрання молоді, стіни в нецензурних написах та малюнках. Ми, як почали прибирати, то вивезли тільки два причепи скляних пляшок і стільки ж пластикових. Шар бруду сягав підвіконня, а крізь дірки у дахові можна було розглядати зорі. Аварійні сходи ще раніше розібрали, щоб дітлахи не лазили на другий поверх, де підлога прогиналася просто під ногами”, - розповіла редакції сайту Vinbazar.com Олена Рябцева.
вигляд палацу до початку робіт
Найперше, що довелося зробити - це перекрити вхід до маєтку від сторонніх. Встановили двері та ґрати на вікна. Далі вирізали чагарники навколо та облагородили територію, підлатали покрівлю, щоб дощ не затоплював внутрішні приміщення. Довелося вивезти понад сотню вантажівок різного будівельного сміття.
Власниця розповідає, що раніше приміщення опалювали завдяки кільком грубкам, які розташовувалися між кімнатами та виходили у коридор. Плитку, з якої вони складалися, розікрали. Також у одному з залів знаходився камін. За згадками місцевих мешканців, коли у маєтку діяла школа, то його закривали бюстом Леніна, щоб учні не лізли всередину.
як виглядала будівля всередині
Пара планує відреставрувати панський палац, залишивши оригінальний вигляд, та оселитися в ньому. Проте, за словами пані Олени, вартість робіт досить велика, тому відновлення виконують поступово, як з'являються кошти.
“Це така мрія чоловіка. Я спочатку пропонувала купити дачу десь під Києвом, але потім погодилася. Коли розповіла на роботі, то колеги сказали, що я божевільна, бо відбудувати маєток занадто дорого. Зрештою, вони мали рацію. Майстри, яких наймаємо часто кажуть, що простіше побудувати все заново, ніж переробляти старе”, - говорить жінка.
Серед першочергових робіт - проведення комунікацій та каналізації. Також планують відновити оригінальну систему опалення будівлі.
Паралельно з ремонтом шукають інформації про історію маєтку. Дані знаходять у архівах та свідченнях місцевих мешканців. Якщо матеріалів буде вдосталь, то в одній з кімнат створять невеликий музей, тому що до садиби і сьогодні приїздять організовані тури любителів старовини.
Подружжя мешкало в Києві. 55-річна Олена нещодавно втратила роботу, а чоловік Ігор працює охоронцем у столиці за вахтовим методом.
“Ми середньостатистична українська родина. Щоб придбати панський палац, чоловік продав квартиру у Чернівцях. Маємо доньку та сина, внуків. Відбудований маєток стане місцем, де ми зможемо зустріти старість. Лише би вистачило сил та коштів закінчити всі роботи, а їх чимало. Звичайно, головне питання у фінансах. Через війну ціни на будівельні матеріали зросли, чимало майстрів - мобілізували, а ті, що залишилися підняли вартість за послуги”, - говорить пані Олена.
Як розповів редакції сайту Vinbazar.com пан Ігор, дружина більше наполягали щоб придбати будинок біля Дніпра, але все ж підтримала ідею з відновленням маєтку. Для купівлі розглядали кілька варіантів у сусідніх областях, але зупинилися на Чагові. Руїни старої школи не мають статусу пам'ятки архітектури. Чоловік сподівається, що відбудований панський палац зможе залишитися у спадок нащадкам як родовий будинок.
Нагадаємо, у селі Носиківка Шаргородської громади тривають роботи з порятунку палацу родини цукрових магнатів Щеньовських. Дати нове життя пам'ятці взялися волонтери.
Читайте новини у нашому Telegram-каналі: https://t.me/vinbazar_fast
з дозволу додано світлини палацу в Чагові, які належать громадської організації «Україна Інкогніта». Фото зроблені у 2024 році