Міста та мешканці Вінниччини збереглися на світлинах, які майже сто років тому зробили учасники експедиції Харківського музею. Самих науковців радянська вдала згодом відправили у табори, але їм вдалося вижити.
Наукова експедиція Україною проводились у 1910-1930 роках Харківським музеєм українського мистецтва і округовою інспекцією охорони пам’яток під керівництвом Стефана Таранушенка і Павла Жолтовського. Протягом цих років дослідники відвідали сотні населених пунктів та суміжних українських етнічних земель. Учасники зробили тисячі фотографій, замальовок та обмірів пам’яток архітектури і мистецтва: церков, костьолів, синагог, палац, хат та декоративно-ужиткових предметів. Завдяки їх роботі збереглися зображення пам'яток та виглядів з міст Вінниччини.
Учасники експедиції музею українського мистецтва біля автомобіля у селі Піски Новопсковського району Луганської області, 1928 рік.
Вчені робили своє дослідження у переломний період колективізації – перед Голодомором – в кінці 20-х початку 30-х років ХХ століття. Експедицію на Поділля у 1930 році самостійно здійснив 22-річний Павло Жолтовський. До цього він вчителював у волинських селах, але на запрошення переїхав на роботу до музею Українського мистецтва у Харкові.
"Восени 1933 року Павла Жолтовського та Стефана Таранушенка арештували у сфабрикованій справі. Їх та близько 20 інших музейників звинуватили в участі у «російсько-українському фашистському блоці». Жолтовський отримав 3 роки виправно-трудових таборів, а Таранушенко ‒ 5. Серед багатьох звинувачень, останньому інкримінували експедиції «з метою активізації діяльності контрреволюційної організації на Правобережжі, вербування нових членів на периферії». Із заслання вченим дозволять повернутися до України лише після Другої світової війни. Жолтовський у 1946-му опинився у Львові, а Таранушенко у 1953 році – в Києві. Їх обох реабілітували у 1958 році. До кінця життя Жолтовський постійно ходив в експедиції. Під час однієї з таких 81-річний вчений помер", - йдеться у матеріали Радіо Свобода.
Сьогодні унікальний архів світлин, до якого входить близько 5 тисяч фотографій, зберігається у Інституті рукопису Національної бібліотеки України імені Вернадського.
Костел у Вінниці
“Будинок Альтмана” на розі вулиць Монастирської та Кропивницького.
Будинок Щеньовських (“Будинок Миколи І”) на Соборній вулиці.
Мури — огорожа Домініканського кляштора.
Єзуїтський колеґіум.
Церква Різдва Богородиці 1732 р. на П’ятничанах у місті Вінниця
Вид на місто Браїлів
Забудова селища Браїлів
Ратуша в Браїлові
Міська архітектура
міські вулиці у Браїлові
Торгові ряди у місті Шаргород Вінницької області
Вид на Шаргород
Панорама на Шаргород
Житлова забудова міста Шаргород Вінницької області
Башта фортеці у місті Шаргород Вінницької області
Обози переходять річку Ковбасну на тлі замку, кам’яниці Замойського і церкви Іоана Предтечі у місті Шаргород Вінницької області
Забудова штетлу в місті Шаргород Вінницької області
Руїни Барського замку
Південно-західний бастіон
«Зовсім циганом зробився. Отже, 1930 рік ‒ кращий рік мого життя!», ‒ пише Жолтовський у листі з Бару Вінницької області, де фотографує, зокрема, й місцеву синагогу.
У 1942 році нацисти закотять сюди кілька бочок бензину і підірвуть будівлю. Також тут розстріляють 8 тисяч місцевих євреїв.
Павло Жолтовський
Барська синагога
Будинки і заїзди на ринку в місті Бар Вінницької області
Забудова міста Бар
Брама кляштору Бар
Заїзди у місті Немирів Вінницької області
вулиця у Немирові
Костьол св. Йосипа Обручника 1830 р. в місті Немирів Вінницької області
Загальний вигляд замку-палацу Холоневських у селі Іванів колишнього Калинівського району Вінницької області
Ратуша в селі Іванів
Заїжджий двір (готель “Асторія”) в селі Пиків колишнього Калинівського району Вінницької області
Панорама села Озаринці Могилів-Подільського району Вінницької області
Будинок 1812 р. на вулиці Грецькій у місті Могилів-Подільський Вінницької області
Покровська церква 1832 р. у селі Вербовець колишнього Мурованокуриловецького району Вінницької області
Ратуша в селищі Муровані Курилівці Вінницької області
Будинок у селищі Муровані Курилівці Вінницької області
Нагадаємо, у архівах державної бібліотеки виявили світлини Вінниці, які показують особливості міської архітектури. Роботи належать відомому українському фотографу Олександру Ранчуков. Час зйомки датований 1988 роком. Негативи зберігаються у фонді книгозбірні.
Читайте новини у нашому Telegram-каналі: https://t.me/vinbazar_fast
Підписуйтесь на наші канали
Telegram
Viber